10 zajímavostí o Velikonocích

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Velikonoce. Většina lidí si tento svátek v českých končinách spojuje s pomlázkami, koledou, barevnými vajíčky a sladkým beránkem. Kolik toho ale doopravdy víte o Velikonocích? Společně se podíváme na deset zajímavostí o Velikonocích, které spousta lidí nezná!

Největší čokoládové vajíčko na světě

Kdybyste chtěli toto vajíčko na jedno posezení sníst, se zlou byste se potázali! Největší čokoládové vajíčko na světě bylo v roce 2011 vyrobeno v Itálii. Jeho výška činila více než deset metrů a vajíčko vážilo neuvěřitelných sedm tisíc kilogramů.

Vajíčka jako symbol znovuzrození


Když už je řeč o vajíčkách, jejich předávání má dlouhou tradici, delší než Velikonoce samotné. V rámci jarního zvyku vajíčka sloužila jako dar symbolizující znovuzrození. Křesťané pak vajíčka považují za symbol radosti, nového života a rovněž znovuzrození.

Červená jako barva krve

Vajíčka se barví na nejrůznější odstíny. Červená barva se ale mezi nimi těší zvláštnímu postavení, neboť má symbolizovat krev Ježíše Krista.

Velikonoční vajíčka pro slepé

Velikonoční hon na vejce nikoho nediskriminuje a slepé děti se ho rovněž mohou zúčastnit. Místo obyčejných vajíček ale loví vejce, která pípají, aby je děti byly schopné najít.

Napřed ouška, potom zbytek

Nejenom vajíčky je člověk živ. Nesmírně oblíbenou velikonoční pochoutkou je rovněž velikonoční zajíček. Můžete si ho připravit doma nebo koupit čokoládového zajíčka v obchodě. Čokoládoví zajíčci pak během konzumace nejčastěji nejdříve přicházejí o ouška – většina lidí je sní jako první a potom pokračuje se zbytkem sladkosti. Přesné číslo není známo, ale dostupné statistiky uvádějí něco mezi šedesáti až sedmdesáti šesti procenty.

Německý zajíček

Myšlenka velikonočního zajíčka předávajícího dětem jako dárky barvená vajíčka a sladkosti má svůj původ v Německu. Údajně tam tento zvyk vznikl během středověku, přičemž první zmínka o něm se datuje do šestnáctého století.

Nové šaty dělají člověka

V polovině devatenáctého století měli obyvatelé New Yorku zajímavý zvyk. Věřili, že když si na Velikonoce zakoupí a oblečou nové šaty, budou mít po zbytek roku štěstí.

Dvojí žloutek vám dopřeje štěstí

Kdyby nové oblečení náhodou nestačilo, štěstí by se na vás mělo údajně usmát i v případě, že se vám na Velikonoce podaří nalézt vajíčko se dvěma žloutky.

Návštěva čarodějnic

V každé zemi se slaví Velikonoce odlišným způsobem. Ve Švédsku se například děti rády převlékají za čarodějnice a chodí od domu k domu, aby si vyprosily cukroví. Nejspíš ne náhodou lze vysledovat jistou podobnost mezi švédskou verzí Velikonoc a jiným populárním svátkem, americkým Halloweenem.

Statistika nuda je… má však cenné údaje

Na závěr si posvítíme na pár statistik. Každoročně se vyrobí přes devadesát milionů čokoládových zajíčků. Ve Spojených státech amerických se během března a dubna prodá přibližně šest set milionů vajíček. Největší hon na vajíčka se uskutečnil roku 2007 na Floridě, kde přes devět tisíc dětí hledalo více než pět set tisíc vajec. A britské děti v průměru každý rok dostanou 8.8 vajíček. Kolik jim svým ratolestem letos nadělíte vy?

Fotografie: WIkimedia.org


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k 10 zajímavostí o Velikonocích, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako 10 zajímavostí o Velikonocích.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: zajímavostí, velikonocích.

Kde najít informace



×