článek

5 důvodů, proč dát šanci rostlinám ze supermarketu


Jaro se už konečně blíží, majitelé zahrádek a balkonů se nemůžou dočkat začátku sezony. Probíhá plánování osevu, nákup se..
(celý článek)

Jaro se už konečně blíží, majitelé zahrádek a balkonů se nemůžou dočkat začátku sezony. Probíhá plánování osevu, nákup se...


Jaro se už konečně blíží, majitelé zahrádek a balkonů se nemůžou dočkat začátku sezony. Probíhá plánování osevu, nákup semínek přes internet i v kamenných zahradnictvích. Někteří zahrádkáři předpěstovávají sadbu ze semínek a na internetu hrdě vystavují fotky vypiplaných rostlinek, jiní loudí informace, kde koupit nejkvalitnější sazenice již předpěstované. Jedno pravidlo je však pro většinu zahrádkářů společné, nedůvěřují rostlinám ze supermarketu. Zde je pět důvodů, proč by i rostliny ze supermarketu měly dostat šanci.

1/ Špatné zacházení není pravidlo

Mezi zahrádkáři panuje zažitá představa, že o rostliny ze supermarketu je špatně pečováno a brzy zahynou. Částečně je to pravda. Ale i ve špatném zahradnictví lze koupit nekvalitní rostlinu. Riziko může kupující omezit, pokud prověří, zda nejsou rostliny vyschlé nebo poškozené již v prodejně.

2/ Menší riziko napadení škůdci

V zahradnictví s velkou koncentrací různých rostlin je pravděpodobnější výskyt a rozšíření různých škůdců. Dobré zahradnictví provádí preventivní opatření a případná ošetření, ale riziku zcela zamezit nejde. Rostliny v supermarketech jsou přítomny jen v omezeném množství, jsou přepravovány a skladovány v klimatizovaném prostředí. Pokud se do krátké doby neprodají, jsou zpravidla zlikvidovány. Pravděpodobnost, že k nim pronikne škůdce, zabydlí se a rozšíří, je tudíž velmi malá.

3/ Přežijí jen nejodolnější

Životní podmínky rostliny ze supermarketu nejsou ideální. S trochou nadsázky lze říci, že když rostlina přežije přepravu, skladování a pobyt na prodejně, přežije už všechno. Tedy i případnou ne zcela odbornou péči nového majitele.

4/ Nákup ve slevě vyváží rizika

Značná část supermarketových rostlin končí ve výprodeji. Mnohdy můžete koupit cizokrajnou květinu, či vzrostlou výsadbu za pár korun, třeba s 90% slevou oproti původní ceně. Samozřejmě riskujete, že rostliny nepřežijí změnu stanoviště, ale často se na záhonu dobře ujmou a žijí dál. Je na kupujícím, aby zvážil výhodnost nákupu vzhledem k rizikům.

5/ Uděláte dobrý skutek

Neprodané rostliny se likvidují. Pokud tedy koupíte rostlinu ze supermarketu, dáte jí šanci na dobré životní podmínky. Možná uhyne, ale kdo ví? Třeba Vám bude na záhonu či v truhlíku dobrým společníkem mnoho let, případně právě z této podceňované a neduživé sazenice získáte bohatou úrodu.


  • Kuchař: Redakce
  • Publikováno:

Kategorie: Rady a tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu důvodů, proč dát šanci rostlinám supermarketu .

Naši partneři