5 klasických bylinek do české kuchyně a jejich pozitivní účinky na zdraví

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Bylinky jsou multifunkční přísadou v kuchyni, podporující naši chuť i zdraví. Čerstvé i sušené obohatí naši stravu o zdraví prospěšné látky i zajímavé chutě bez nutnosti používat koření obsahující konzervační látky. Bez těchto pěti bylinek už si lze českou kuchyni jen těžko představit.

Libeček lékařský

Použití
Libeček je výrazným kořením nezaměnitelné vůně i chuti. Jeho listy skvěle dochutí polévky, luštěninové pokrmy, pomazánky, omáčky, saláty, maso, a také brambory. Libeček lze použít i na dochucení bylinných likérů. Stonky a čerstvý oloupaný kořen je možno použít jako zeleninu do polévky.

Pozitivní účinky
Libeček zlepšuje trávení a má velmi příznivý vliv na zažívání. Má též detoxikační a močopudné vlastnosti a čistí krev. Pomáhá při léčení kloubních potíží, jako je dna, revma, nebo artróza. Kromě použití listů do pokrmů se z listů i kořene připravuje čaj ulevující od uvedených potíží.


Bobkový list

Použití
Čerstvý bobkový list má nahořklou, až štiplavou chuť. Doporučuje se tedy používat minimálně dva dny zavadlé listy, nebo ještě lépe listy usušené. Používá se do polévek, luštěninových pokrmů, nakládané zeleniny i do masa.

Pozitivní účinky
Látky obsažené v bobkovém listu podporují trávení a chuť k jídlu. Tato bylinka také pomáhá při nachlazení a zlepšuje činnost srdce a jater.

Pažitka

Použití
Pažitka se nejčastěji používá čerstvá. Její listy usušit lze, ale částečně se znehodnotí aromatické látky i vitamin C, který čerstvá pažitka obsahuje v hojném množství. Pažitka je častým pomocníkem při zdobení pokrmů (brambory, polévky a další), též je ale výborná jako přísada do pomazánek, zeleninových salátů, nebo teplých zeleninových jídel, vaječných jídel i omáček.

Pozitivní účinky
Pažitka je plná vitaminů a dalších zdravých látek. Obsahuje například vitamin C, B2, železo, vápník. Mírně snižuje krevní tlak. Pomáhá při trávení a podporuje chuť k jídlu. Působí protizánětlivě.

Petržel

Použití
Nejčastěji se z petržele používá čerstvá nať, lze ji ale použít i sušenou. Stejně jako u pažitky však sušením částečně ztratí své aroma, vitaminy a ostatní prospěšné látky. Kořen petržele lze tepelně zpracovat jako zeleninu. Nasekanou nať můžete přidat do pomazánek, polévek, salátů i k rybímu masu, nebo na vařené i pečené brambory. Tepelně upravený nakrájený kořen je skvělý jako základ do polévek.

Pozitivní účinky
Petržel obsahuje řadu zdraví prospěšných látek jako je draslík, vitamin C, hořčík a další. Má močopudné a detoxikační účinky a zlepšuje krevní oběh. Těhotné ženy by se jí měly spíše vyhnout, kvůli obsahu látek vyvolávajících děložní stahy.

Majoránka

Použití
Používá se čerstvá i sušená. Sušení jí na aromatičnosti neubere, ba naopak. Pro svoje pozitivní účinky na zažívání je vhodná do těžkých a tučných jídel. Je neodmyslitelnou přísadou bramborové polévky a bramboráků. Skvěle také dochutí maso, polévky, saláty i tepelně upravenou zeleninu a paštiky.

Pozitivní účinky
Majoránka je protizánětlivou, lehce močopudnou bylinkou. Pomáhá při střevních potížích, při nachlazení a též při bolestech hlavy. 


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k 5 klasických bylinek do české kuchyně a jejich pozitivní účinky na zdraví, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace



×