Sdílet:

Asijská dieta

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Asijská kuchyně je kuchyně bez rafinovaných cukrů a nasycených olejů. Hlavním pokrmem je rýže a zase rýže, bílá i hnědá. Další surovinou je libové maso, ovšem v lehce omezeném množství, většinou se připravuje dušením nebo smažením, ale na co nejmenším množství tuku. A se vším se konzumují hlavně hromady zeleniny. Nápoje, které asijská kuchyně preferuje k jídlu, po jídle a během jídla, jsou především zelený čaj nebo minerální vody.

Můžeme si také všimnout, že většinou je jídlo rozděleno do několika misek, které jsou obyvykle zaplněné jen zpoloviny. Měli bychom mít totiž stále na paměti, že jídlo není jen nutnou potřebou k nasycení. Je to také způsob, jak spojit požitek z chutí a vůní s uměním vařit zdravě a prospěšně pro naše tělo. Zde asi pramení tajemství asijské štíhlosti. Zdravé potraviny připravovat v přiměřeném množství a tak, abychom zachovali co největší množství důležitých látek. Asijská kuchyně využívá mnoho pro ni charakteristických přísad k tomu, aby připravená jídla byla pikantní, voňavá a chutná.

Jednou z důležitých surovin pro asijskou kuchyni je zázvor. Používá se oloupaný a nastrouhaný nebo nasekaný kořen. Do polévek, které díky němu dostanou ten správný říz. Nebo k dušené zelenině, rybám či libovému masu. Kromě toho, že je velmi zdravý, má také svou typickou nezaměnitelnou pikantní chuť.

Čínské zelí je nám všem také dobře známé. Kromě toho, že se hodí do všech salátů z čerstvé zeleniny, můžeme ho připravovat i dušením. Je mnohem jemnější a lépe stravitelné, než nám známé „naše“ odrůdy zelí.


Čerstvý mladý pórek je snad tou nejdůležitější přísadou v asijské kuchyni. Lehce podušený a křupavý dodá každému jídlu, ať už je to maso, ryby, nebo jen dušená zelenina a rýže, tu správnou chuť.

Sójové klíčky jsou stavebním kamenem v asijských kuchyních. Tenhle zásobník bílkovin je velkým přínosem pro naše tělo. V Asii je jedí s různými kořeněnými omáčkami nebo také s tvarohem.

Také ředkvičky a ředkve, ať už červené, černé nebo bílé, jsou častou ingrediencí v asijských pokrmech. Mají vysoký obsah vitamínu C a prokazatelně zlepšují trávení. Marinované se podávají třeba k suši nebo je nasekané připravujeme podušením na pánvi.

I v asijské kuchyni se používá česnek, ale v mnohem menší míře, než například v Evropě.

Asijské houby Enoki, Shimeji Brown a Shimeji White se dokonce odedávna používají v tradiční čínské medicíně. Nejspíš pro svůj velký obsah vitamínů a minerálů. Pomáhají v boji se zánětlivými nemocemi, podpoří tělo v boji s rakovinou. Také proto se možná velmi často používají jako součást asijských pokrmů, a navíc, jsou málo kalorické, takže po nich opravdu nikdo nepřibere. Výhodou je, že se mohou jíst i v syrovém stavu.

Asijská kuchyně používá spoustu surovin, z nichž některé jsou pro nás možná trochu neobvyklé. Například jsou to fazolové výhonky, mořské řasy, sezamový olej, lněná a sezamová semínka, papričky jalapeňos, jarní cibulky, tofu, chilli papričky, klíčky z fazolek mungo a mnoho a mnoho dalších.

Jestli potřebujeme zhubnout nějaké to kilo a nechceme se trápit hladověním nebo nějakými nevhodnými dietami, zkusme na čas vařit asijskou kuchyni s její zdravou jen lehce tepelně zpracovanou zeleninou, rýží na sto způsobů a libovými masy. Zkusme rozluštit tajemství šťavnatosti masových kousků v asijské kuchyni, které možná spočívá v tom, že maso, které se nějakou dobu marinuje, nejprve krátce vaříme a pak prudce upečeme.

Zásobíme tělo vším potřebným a ještě si pochutnáme na exotických pokrmech. Dnes už potřebné ingredience dostaneme v našich obchodech snadno. A ta shozená kila budou k tomu bonusem navíc.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Asijská dieta, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Asijská dieta.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: asijská, dieta.

Kde najít informace



×