Bezmléčná dieta

Článek byl publikován

Intolerancí laktózy trpí podle posledních výzkumů až 80% světové populace. Rozlišujeme intoleranci laktózy vrozenou, prvotní a druhotnou. Ta vrozená se může vyskytnout u dětí už při kojení. Řešením je bezlaktózová dieta, děti se krmí speciálním  mlékem s menším obsahem laktózy, a dozráním orgánů se většinou problém upraví.


Prvotní intolerance laktózy je daná geneticky. Jako u všech savců, i u člověka produkce laktázy s věkem prudce klesá. Laktáza je enzym v tenkém střevě, který štěpí laktózu na glukózu a galaktózu. Pouze tyto jednoduché cukry totiž mohou být v těle vstřebávány. Proto také většina lidí starších šedesáti let už laktózu vůbec nestráví.


Druhotná intolerance může být důsledkem zánětlivého onemocnění střev nebo reakcí na užívání antibiotik a bývá častá při onemocněním celiakií.


Člověk s intolerancí laktózy trpí často střevními kolikami, zvracením, průjmy, nadýmáním. Také se u něho občas vyskytnou ekzémy, pálení žáhy, nechutenství a bolesti břicha. Řešením je užívání potravinových doplňků s laktázou nebo bezmléčná dieta.


Zdroje laktózy, kterým by se měl tento člověk vyhýbat, jsou: kravské a kozí mléko, smetana, podmáslí, syrovátka, jogurty, kefíry a sýry. Zároveň je důležitá opatrnost při nákupu hotových výrobků, v nichž může být kravské a kozí mléko obsaženo, jako je pečivo, zmrzlina, instantní hotové pokrmy, jako jsou polévky a kaše, dresingy, krémy, majonézy, dorty, zákusky atd. Při této dietě je velmi důležité pečlivě číst informace o složení výrobku na obalech. Kromě hlídání složení potravin je třeba znát i složení užívaných léků, nebo se poradit s lékařem či lékárníkem.


Mléko samotné lze dnes nahradit mléky, která laktózu neobsahují. Jde například o mléko mandlové, kokosové nebo sojové, která už dnes běžně dostaneme v některých obchodech. Také je v prodeji kravské mléko speciálně upravené, které laktózu neobsahuje. Existuje ale i spousta receptů na domácí přípravu mléka. Například 1 l mandlového mléka si připravíme velmi snadno tak, že necháme 100 g mandlí přes noc namočených ve vodě, druhý den je zbavíme slupek a rozmixujeme v mixéru. Během mixování postupně přiléváme vodu, asi tak 800 ml. Podle chuti můžeme mléko osladit třtinovým cukrem. Podobně si můžeme doma připravit třeba rýžové mléko.


Pokud si je nechceme také připravit sami doma, koupíme si v některých obchodech  jogurty bez laktózy, třeba kokosové nebo sojové. Tyto výrobky jsou většinou i v bio kvalitě, takže nám prospějí. Většinou si sice trochu připlatíme, ale ta možnost pochutnat si na zdravém jogurtu nebo třeba na mandlovém nebo rýžovém dezertu bez laktózy tu je.


Je to skoro k neuvěření, ale na trhu jsou i sýry, které neobsahují laktózu, takže naštěstí nemusíme snídat stále jen chleba s marmeládou. Stojí za to tyto rostlinné sýry vyzkoušet. Patří do jídelníčku veganů a najdeme je v obchodech se zdravou výživou.


Bezmléčné výrobky dostupné v našich obchodech poznáme snadno, bývají označené nápisy: low lasctosa, bezmléčný, lactose-free, milchfrei, milk-free, utan mjolk, laktózfri.


Všichni máme mléko spojené s nezbytným přísunem vápníku, který je pro naše tělo tak důležitý. Je ale dobré vědět, že například mandle, ořechy, mák, soja, mletá skořice, špenát a slunečnicová semínka obsahují také značné množství vápníku, takže spoléhat pouze na mléko nemusíme. Bez mléka to prostě jde, jen musíme předcházet deficitu důležitých láte, které by nám mohly bez mléka chybět.

Intolerancí laktózy trpí podle posledních výzkumů až 80% světové populace. Rozlišujeme intoleranci laktózy vrozenou, prvotní a druhotnou....

Sdílejte článek:

Recenze a hodnocení receptu


Napište vaší recenzi nebo komentář


Tento recept ještě nebyl okomentován
Bezmléčná dieta
Bezmléčná dieta

Autoři článku

HanaRohlenová
Velikonoční recepty - kuchařka ke stažení

Velikonoční recepty - kuchařka ke stažení

Připravili jsme pro vás nový velikonoční ebook, s trochou receptů, návodů, rad a postřehů....

Jak jsme zapojili děti do úklidu domácnosti

Jak jsme zapojili děti do úklidu domácnosti

Dítě, které se samo s chutí a bez domlouvání zapojuje do úklidu domácno...

Kopřiva dvoudomá, hnojivo pro naše tělo

Kopřiva dvoudomá, hnojivo pro naše tělo

Kopřiva dvoudomá roste všude kolem nás. Většinou kolem ní procházíme be...

Francouzské brambory

Francouzské brambory

Máte rádi francouzské brambory a hledáte recept na jejich přípravu? Potom jste na spr...

Top 10 smoothie

Top 10 smoothie

Od prvních slunečních paprsků na jaře, až do konce horkého léta, nám nápoje......

Heřmánek léčí nejen děti

Heřmánek léčí nejen děti

Heřmánek pravý se podává především dětem v podobě čaje na nadýmá...

Jak vařit rýži

Jak vařit rýži

Rýže a pokrmy z ní jsou každému notoricky známé a tak zabývat se teď tí...

Smoothie všeho druhu

Smoothie všeho druhu

Co je to vlastně smoothie? Jedná se o míchaný nápoj složený buď ze zeleniny, nebo ovo...

Jak vařit při cukrovce

Jak vařit při cukrovce

Cukrovka, neboli diabetes, je nemoc, při které náš organizmus nedokáže udržet správno...

Jak uvařit italské risotto

Jak uvařit italské risotto

Nebude v žádném případě řeč o vařené rýži, do které jsme přidali pytlík...

Jak vařit špagety

Jak vařit špagety

Špagety patří v naší kuchyni k nejoblíbenějším těstovinám. Zřejm...

Jak uvařit ledvinky

Jak uvařit ledvinky

  Leckdo z nás nad vnitřnostmi ohrnuje nos, ale v kuchyni některých zemí, například ve...

Naši partneři

×

Váš recept je nyní uložen!

Zaregistrujte se, aby jste se k uloženým receptům později dostal/a.
Přihlásit se přes sociální sítě


Podmínky použití | Ochrana os.údajů