Bobulovité ovoce jako drobný, sladký a krásný dar z přírody

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Bobuloviny konzumovali už naši pradávní předkové, a nebyla a není to náhoda. Jejich chuť a vůně jsou naprosto fantastické a je celkem jedno, jestli se jedná o divoce rostoucí bobuloviny nebo jejich šlechtěné příbuzné. V tomto článku poukážeme na známé i méně známé druhy bobulovin a popíšeme jednoduchou přípravu na omáčky a krémy, které z nich jdou perfektně vyrobit. Některé bobuloviny jsou celoroční a některé sezonní, což nevadí pro to, abychom znali jejich základní charakteristiky.

Jahody

Pokud byste hledali Mercedes mezi bobulovitými plody, volba jednoznačně padá na jahody. Jejich oblíbenost mezi lidmi trvá již po staletí. Ve starém Římě byly jahody známé pro svoje léčivé účinky, do Evropy se dostaly někdy ve středověku. Jahody, jaké známe dnes, pocházejí z 19. století a byly vyšlechtěné z drobných, šarlatově zbarvených divokých jahod z Virginie. Popularita jahod do dnešních dnů nepolevila i z toho důvodu, že obsahují bohaté množství vitaminu C, skupinu B-vitaminů, draslík, železo a vlákninu.
Nejsladší jsou letní odrůdy, stáleplodící jahody, které rostou od konce léta po celý podzim tak šťavnaté a sladké nejsou, ale lze z nich vyrobit fantastické džemy, omáčky a kompoty.

Vyjmenujme namátkou alespoň některé z odrůd jahod. Cambridge Favourite jsou velmi oblíbené mezi pěstiteli i konzumenty. Jahody Elsanta jsou docela velké kousky s vynikající sladkou chutí. Elvira jahody poznáte podle temně rudé barvy. A nakonec i v našich krajích velmi oblíbené lesní jahody, které mají úžasnou chuť a krásně voní, bohužel jsou však menší než ostatní.

Vždy zkoušejte nakupovat pouze od místních pěstitelů. Jahody budou daleko sladší a čerstvější než ty kupované v supermarketu. Tam se podívejte hlavně dospodu krabičky, abyste odhalili ty „načaté“.
Jahody je dobré nemýt pod tekoucí vodou, aby se nerozmáčely. Otřete je spíše mokrým hadříkem. Skvěle se k nim hodí smetana a cukr. Málokdy se přidávají do slaných pokrmů.


Maliny

Asi málokdo ví, že maliny jsou příbuzné růže. Nejlépe se jim daří v chladném a vlhkém klimatu. Maliník plodí sladké ovoce, které jsou výborným zdrojem vitaminu C, draslíku, naicinu, riboflavinu a vlákniny.
Při nákupu dejte pozor na měkké a přezrálé kousky. Maliny skladujte 1 až 2 dny v ledničce. Stejně jako u jahod se nedoporučuje maliny mýt pod tekoucí vodou, neboť to škodí jejich chuti a konzistenci. Maliny jen tak jsou nejlepší, vylepšit se však dají smetanou a cukrem. Skvělé jsou v kombinaci s ostatními bobulovinami. Na rozdíl od jahod se maliny přidávají i do slaných pokrmů. Mají totiž lehce nakyslou chuť, a tak výborně doplňují tučné maso kachny a lovných ptáků, výborně se hodí i k jehněčímu.

Příprava malinové omáčky
Tato klasická ovocná omáčka se využívá hlavně na přelití povařené broskve. Pokrm se nazývá melba. Omáčka je nenáročná na přípravu a hodí se také k zmrzlině.
Maliny rozmačkejte v misce na pyré. Potom je přes síto protlačte zadní stranou lžíce do druhé misky. Ochuťte moučkovým cukrem a zamíchejte.

Ostružiny

Stejně jako maliny i ostružiny jsou příbuzné s růžemi. Na celém světě rostou ostružiny divoce. V poslední době jsou ale i šlechtěny, aby měly větší plody s delší trvanlivostí a sladší chuť. Plod by měl být velký a lesklý. Ostružiny bohužel nevydrží příliš dlouho, ve ledničce nanejvýš 1 den. Proto je klidně zmrazte. Nejprve je rozložte v jedné vrstvě na tác, nechte je zmrazit a až potom je dejte do nádoby. Vedle různých dezertů se z ostružin vyrábějí nejrůznější pyré a omáčky.

Borůvky

Tyto malé tmavě modré plodiny jsou dobře známé po celém světě, i nás si borůvky oblíbily široké vrstvy. Severoamerické borůvky jsou větší a sladší než tuzemské. Potom se také pěstují vyšlechtěné „kanadské“ borůvky, které však často nemají svoji typickou chuť. V borůvkách najdete vitamin C, železo a vlákninu a mají také protizánětlivé účinky.
Kupované borůvky vydrží v lednici až týden, ty, které si natrháte v lese vydrží v chladničce pouze jeden den. Z borůvek lze vedle nejrůznějších dezertů zmrzlinu použít i na omáčky ke zvěřině.

Angrešt

Angrešt je pro změnu příbuzný rybízů. Velmi populární je v Anglii, kde za vlády Tudorovců frčely zejména angreštové slané omáčky, ale i sladké dezerty. S ostrovní popularitou se ta kontinentální nedá srovnávat, nicméně u nás je angrešt velmi oblíbeným ovocem i díky tomu, že je můžeme najít na mnoha zahradách. Francouzi dokonce nemají pro angrešt pojmenování a říkají mu makrelový rybíz. Angrešt roste po většinu roku, v létě jsou však plody nejměkčí a nejsladší.

Odrůdy rostoucí v létě se hodí do dezertů, protože jsou sladší. Když chcete angrešt dále zpracovávat, vybírejte lehce nedozrálé kousky, o trochu tvrdší. V ledničce vydrží angrešt až týden. Při zmrazování odstraňte nožíkem bubáky. Protože je angrešt bohatý na pektin, výborně se z něj dělají džemy.

Borůvkový koláč

Borůvkový koláč


Klasika nad klasiky je borůvkový koláč, kterým uděláte radost všem vděčným strávníkům.


Jahodová zmrzlina

Jahodová zmrzlina


V utrpení horkého dne jahodová zmrzlina rozzáří mysl a nakopne organismus.


Limonáda z malin a borůvek

Limonáda z malin a borůvek


Vynikající recept, ze které jednoduše vytvoříte limonádu z malin a borůvek.


Angreštová omáčka

Angreštová omáčka


Angreštová omáčka se výborně hodí k masům, jako zvěřina nebo jehněčí.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Bobulovité ovoce jako drobný, sladký a krásný dar z přírody, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: bobulovité, ovoce, jako, drobný,, sladký, krásný, dar, přírody.

Kde najít informace



×