Nabídka
Přidej
článek

Borůvka brusnice - pevné zdraví v modré bobulce...


Borůvka tvoří souvislé porosty ve vlhčích listnatých a smíšených lesích; roste od nížiny až do alpínského pásma po celé E..
(celý článek)

Borůvka tvoří souvislé porosty ve vlhčích listnatých a smíšených lesích; roste od nížiny až do alpínského pásma po celé E...


Borůvka tvoří souvislé porosty ve vlhčích listnatých a smíšených lesích; roste od nížiny až do alpínského pásma po celé Evropě, v severní Asii a Severní Americe. Sbírat můžete nejen plody, ale také listy od začátku léta do podzimu. Sbírá se už od nepaměti a její léčivé účinky mají velmi pozitivní účinky na naše zdraví a můžou být skvělou prevencí například proti rakovině.

Co je bobrůvka brusnice?


Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) je léčivá rostlina z čeledi vřesovcovitých, rodu brusnice, která je známá pod lidovým názvem borůvka, její souvislý porost také jako borůvčí. Její modré plody mají výraznou chuť a schopnost barvit do modra. Je zdrojem antioxidantů, které mohou mj. působit příznivě v prevenci rakoviny. Borůvky dozrávají od června do září a jsou zdrojem vitaminu A a vitaminu C a B. Díky přítomnosti těchto vitamínů jsou plody borůvky považovány za velmi zdravé ovoce.

Účinky na zdraví


Obsah účinných látek v borůvkách je skutečně mimořádný. Plody nebo listy obsahují hořčiny, katechiny, flavony, glykosidy arbutin, vaccinin a rutin, glukokinin myrtillin, resveratrol, eskulin, který chrání proti nadměrnému opálení, fenol hydrochinon, kyseliny chininovou, benzoovou, suxinicovou, jablečnou a citronovou, minerály hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek nebo chrom a vitaminy řady B a vitamin C. Plody jsou známým lidovým prostředkem proti průjmům, působí antibakteriálně a zabraňují zánětům. Poměrně vysoký obsahu rutinu a eskulinu je předurčuje k aplikaci při cévních potížích. Borůvce se lidově také říkalo rostlinný inzulin, což později potvrdila přítomnost glukokininu myrtillinu. Proto se nálev z listů úspěšně používá při léčbě diabetu.

Na co si dát pozor


Borůvky mají adstringentní účinky, a proto se užívají i při kolikách a průjmech. Díky obsahu resveratrolu mají také antioxidační a antibakteriální účinky a nové výzkumy naznačují, že dokážou zesílit účinek některých antiretrovirových léčiv. Léčí také střevní infekce a tlumí potíže vyvolané hemoroidy. Někteří léčitelé ovšem varují před dlouhodobým užíváním. Plody a čaj z listí zvyšují odolnost vůči radiaci a napomáhají při tlumení nikotinové abstinence, protože podporují tvorbu dopaminu. Proto jsou vhodným doplňkem při odvykacích kúrách kuřáků.

Borůvkový koláč

Borůvkový koláč


Tradiční borůvková koláč


Borůvkový zmrzlinový koktejl

Borůvkový zmrzlinový koktejl


Vynikající letní drink. Omyjte si borůvky a nechte okapat...


Smetanová borůvková zmrzlina

Smetanová borůvková zmrzlina


Smetanová borůvková zmrzlina je vždy dobrý nápad. Pokud máte zmrzlinovač, bude to pro vás hračka.


Tropické borůvkové smoothie

Tropické borůvkové smoothie


Chuť tropického ovoce a vůně borůvek, to je přesně to co od tohoto nápoje dostaneme.  • Kuchař: Adéla S.
  • Publikováno:

Kategorie: Bylinky

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu borůvka brusnice pevné zdraví modré bobulce... .

Naši partneři