Bylinkové čaje a ovocné šťávy pro lepší náladu do jarních měsíců

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Není to nic neobvyklého. S příchodem jara nebo podzimu mnoho z nás dostihne náhlý pokles tělesné a psychické pohody. Dlouhá zima si bere svojí daň za dlouhé měsíce chladného počasí a nedostatku světla. A proto není čas nic podceňovat a je potřeba se věnovat restartu, který vás naplní silami do jarních měsíců, ve kterých se určitě nebudete nudit. Jedním ze způsobů, jak dosáhnout optimální úrovně psychické pohody jsou různé čaje a šťávy. Zde uvedeme pár velmi starých doporučení. Snad vám pomohou.

Na jaře se často objevují bolesti hlavy, deprese a psychické problémy. Během zimy se v těle hromadí něco, čemu naši dávní předkové říkali „zkažené šťávy“. S příchodem jara proto prováděli různé léčebné a očistné kůry, které měly tělo zbavit různých škodlivin a usazenin, nahromaděných během dlouhé zimy. Už naši předchůdci věděli, že očista je prostě potřebná. Básníci nadcházející jaro popisovali, jako když opět prudce vzplane svíčka. S prvními paprsky skutečně hřejivého slunce přicházejí ke slovu různé záněty dýchacích cest a chřipky. Jak tedy na to?

Ovocné a zeleninové šťávy představují ideální detoxikační prostředek. Ovocné a zeleninové šťávy a bylinkové čaje mají detoxikační a zásaditý účinek. Ty se dokonce dají pít místo jídla. Vašemu tělu dodají živiny a energii z přírodních zdrojů a poskytnou tělu blahodárný oddych. Doporučuje se pít alespoň jeden den v měsíci ovocné a zeleninové šťávy a bylinkové čaje, a toxiny se z vašeho těla postupně vyplaví.

Citronová šťáva je velice známá metoda, jak dodat tělu vitaminy. Běžně se užívá každé ráno půl hodiny před snídaní a je vynikajícím pročišťujícím prostředkem. Důležitým efektem je, že posiluje játra, která jsou hlavním detoxikačním orgánem v těle.


Od Východoevropanů se můžeme naučit konzumovat červenou řepu. Vedle posilování jater také působí blahodárně na střeva, z nichž červená řepa dokáže dostat toxiny a jiné odpadní látky. Šťávu z červené řepy ředíme vodou v poměru 1:1, nebo ji můžete smíchat s mrkvovou nebo jablečnou šťávou.

Řeknete si kopřiva, ale ta už od starověku má své místo v léčitelství a lékařství jisté. Čaj z kopřiv se pije zejména na jaře a slouží k pročistění celého organismu a také blahodárně působí na krvetvorbu. Kopřivový čaj slaďte nejlépe bezovým medem. Tady je krátký návod, jak si udělat očisťující nápoj z kopřivy a pampelišky.
Potřebujete pár snítek mladých kopřiv, několik listů mladých pampelišek a 300 ml vody. Nejprve vše rozmixujte a ve vodě nechte alespoň hodinu odležet. Potom přeceďte a vypijte. Po dlouhé a tmavé zimě je to skvělý začátek do jarních měsíců.

Na závěr je nutno zmínit, že ten, kdo takto provádí očistu těla na konci zimy alespoň 4 týdny, prokazatelně se dožívá vyššího věku.

V dnešní náročné době mnozí z nás propadají trudnosti, která může vést až plnotučné depresi. Jde o nemoc, kterou je potřeba odborně léčit. Jestliže ale máte „pouze“ blbou náladu, když jste smutní, unavení, bolí vás hlava, trpíte apatií nebo nemůžete spát, mohou vám pomoci některé rostliny, které jsou obdařeny nečekaným léčebným účinkem.

Třezalka je asi nejznámějším rostlinným lékem na deprese. Říká se jí také svatojánská bylina. Naši předci věřili, že třezalka má zvláštní, kouzelnou léčivou moc. Nicméně třezalkový čaj má prokazatelné mírně sedativní účinky a posiluje nervy. Léčí melancholii a nervovou vyčerpanost a smí se užívat pouze krátkodobě.

Meduňka a její listy mají příjemnou citronovou vůni. Během staletí se meduňka etablovala jako lék na melancholii, letargii a také na obnovu mladické vitality. Slouží k opravám poruch nervového systému, zlepšuje náladu a obnovuje energii.

Co dalšího pomáhá na chmurné nálady? Vitamin C, vitaminy skupiny B, hořčík, vápník.
Choďte do přírody. Pohyb v každé podobě pomáhá, i kdybyste měli chodit pouze kolem domu. Vnímejte krásu probouzející se přírody. Pohlaďte strom, vnímejte jej, zastavte se a zhluboka se nadechněte.
Také byste měli vědět, že nadbytek kofeinu notně prohlubuje depresi, tak byste víc než 3 šálky denně neměli pít.

Dobrá nálada je prvotním předpokladem pro zdraví tělesné. Výsledky mnoha studií ukazují, že náš jídelníček má velký vliv na to, jak se cítíme a jakou máme náladu. Potraviny bohaté na sacharidy mohou zlepšit náladu tím, že zvyšují hladinu hormonů štěstí – serotoninu a noradrenalinu.

Kardamom se řadil mezi nejjemnější a nejdražší koření světa, vedle šafránu a vanilky. Jeho původ je v Indii, kde se užívá ke zlepšení nálady a obnovení síly a vitality a také navozuje klid. Na Dálném východě i v Latinské Americe slouží kardamom k ochucování nápojů, hlavně likérů, čajů a kořeněných vín.

Z karadamomu lze vykouzlit takzvaný čaj pohoda. K tomu potřebujeme 2 až 3 zrnka kardamomu, kousek celé skořice, 2 hřebíčky, malý plátek čerstvého zázvoru a 200 ml vody. Připravuje se takto. Koření a vodu přivedeme k varu, ale nesmějí se vařit. Potom přikryjeme a udržujeme při teplotě těsně pod bodem varu asi hodinu. Přecedíme a podáváme. Sladit se může medem a doporučená dávka je 1 šálek dvakrát až třikrát denně.

Bezinkový pečený čaj

Bezinkový pečený čaj


Bezinkový čaj nejen na jarní nálady doporučujeme právě v tomto receptu.


Zázvorový čaj pro zahřátí

Zázvorový čaj pro zahřátí


Recept na zázvorový čaj je vynikající nejen na zahřátí při velké zimě, ale jeho vůně se hodí i na jindy.


Bezinková šťáva

Bezinková šťáva


Bezinková šťáva a její recept je variantou bezinkového čaje.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Bylinkové čaje a ovocné šťávy pro lepší náladu do jarních měsíců, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: bylinkové, čaje, ovocné, šťávy, pro, lepší, náladu, jarních, měsíců.

Kde najít informace



×