Celoroční dostupnost listové zeleniny je nedostižnou výhodou

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Výhoda různých druhů čerstvé zeleniny spočívá v tom, že jejich dostupnost během roku nijak nekolísá. Jakmile totiž skončí sezona jedné zeleniny, začne dozrávat zelenina jiná. K nejvýživnějším a nejnabitějším zeleninám patří květák, špenát, kapusta, brokolice anebo třeba zelí. Vedle toho dneska v obchodech můžete koupit čínské zelí nebo listy pak-choi, které jsou už běžně k dostání.

Špenát

Špenát se jako nejoblíbenější a nejrozšířenější listová zelenina používá v kuchyních po celém světě. Je to zejména díky jeho všestrannosti. Špenát výborně hraje s mléčnými výrobky a na Středním východě se například používá se sýrem feta k výrobě bokerů, neboli špenátových koláčků. Špenát si také velmi oblíbili Italové. Ti ho kombinují s ricottou nebo parmezánem a pokrmy se touto listovou zeleninou nesou jméno á la florentine. Vynikající je rovněž kombinace špenátu s vejci v omeletách nebo v různých nákypech.
Špenát je bohatý na vitamin C. V syrovém stavu pak obsahuje také beta-karoten. Ve špenátu ovšem také najdete velké množství vitaminu A, vitaminy skupiny B, draslík a železo.

Koupit čerstvý špenát by po celý rok neměl být problém. Listy by měly být svěží a zelené. Pokud řapíky nejsou pevné a listy ovadlé, špenát nekupujte a raději jej pořiďte někde jinde. Nezapomínejte na to, že při tepelné úpravě ztratí značnou část svého objemu. Na dva lidi tak budete potřebovat zhruba 450 gramů čerstvého špenátu. V šuplíku na zeleninu v lednici vydrží čerstvý 1 až 2 dny.

Příprava špenátu nemůže být jednodušší. Jakmile odstraníte všechny nečistoty a odkrojíte pevné části špenátu, dejte špenát do hrnce a na mírném plameni nechte vařit v jeho vlastní šťávě 4 minuty. Občas hrncem zatřepejte, aby se špenát nepřichytil na dno. Potom špenát nasekejte nebo rozmixujte a přidávejte k různým pokrmům, vždy bude prostě skvělý.


Mangold

Tato zelenina vypadá jako špenát, ale příbuzná je spíše s řepou. Jeho listy jsou tlusté s výrazným žebrováním a chuť mangoldu je výraznější než u špenátu. Velice oblíbený je například ve Francii zapečený v rýži. Přidává se také do italských omelet frittata a do mexických tortill. Mangold je bohatý na vitaminy, jako každá listová zelenina, na minerální látky a obsahuje kyselinu šťavelovou.

Květák

Původ květáku se dá vystopovat v Číně. Během 12. století jej pak Maurové ze Středního východu, kam se patrně dostal, dovezli do Španělska, odkud se rozšířil do celé Evropy. Jeho sourozencem je zelí.
Květák by měl být pečlivě uvařený, neboť když se převaří, zešedne, změkne a bude mít žluklou a nepříjemnou chuť. Při vaření květák vždy rozkrojte na menší kousky, nebo rukama rozdělte na jednotlivé růžičky, protože jedině tak se květák uvaří rovnoměrně. Vařený vcelku by byl na povrchu rozvařený a vnitřní část by zůstala tvrdá.

Všechny druhy květáku obsahují draslík, železo a zinek a při vaření se jejich množství snižuje. Vedle toho v květáku najdete vitaminy C a A. Při nákupu květáku dbejte na to, aby neměl na růžicích tmavé skvrny. Uchovávejte v chladu 1 až 2 dny.

Brokolice

Brokolice představuje na pohled pohlednou zeleninu, která ale vznikla z méně pohledné nafialovělé výhonkové brokolice. Jedná se o poměrně moderní druh listové zeleniny.

Při nákupu kupujte výhradně brokolici, která není zabalená v plastové fólii, protože jedině tak se ujistíte, že je čerstvá. V lednice lze brokolici skladovat 2 až 3 dny.
Při vaření brokolici rozdělte na stejně velké růžičky. Vařte ve slané vodě. Brokolice je výborná s pikantními omáčkami nebo jen tak zprudka opečená na pánvi

Zelí

Zelí patří do stejné skupiny brukvovité zeleniny, jako je květák, kedluben nebo kapusta. Charakteristickou vlastností při vaření této zeleniny je, že se nesmí převařit, jinak dostane nepříjemnou chuť a změkne až na kaši. Může za to specifická chemická reakce.
Kapusta má nakadeřené listy a jemnou křehkou chuť.
Jarní zelí je k dostání na jaře. Výborně chutná uvařené v páře a podávané s máslem.

Zelené zelí má temně zelenou barvu a špičatou hlávku. Je to velice chutná listová zelenina. Později sklizené kusy potřebují delší čas na přípravu.
Červené zelí má hladké a pevné listy. Při vaření je dobré přidat trochu octa, aby zůstalo pěkně červené. Červené zelí se může i nakládat.
Bílé zelí má rovněž hladké a pevné listy. V našich končinách jde o nejrozšířenější druh zelí. Výborné je nakládané.

Při vaření nejprve odstraňte vnější listy a hlávku rozkrojte na čtvrtiny. Košťál vyřízněte. K nakrájenému nebo nastrouhanému zelí přidejte pár lžiček vody a kousek másla a duste jej na středním plameni, dokud zelí nezměkne.

Růžičková kapusta

Růžičková kapusta se vyznačuje nasládlou oříškovou chutí. Oblíbená je hlavně v anglosaských zemích, kde platí o Vánocích za nedílnou součást slavnostní tabule.
Kapustičky by měly být pevné, listy zavinuté. Při vaření odřízněte spodek kapustičky a také vnější listy. Pokud jsou příliš velké, rozpulte je. Vaří se zprudka v osolené vodě, nebo se smaží na oleji a másle.

Špenátová polévka

Špenátová polévka


Vynikající zdroj vitaminů je tato špenátová polévka, která zahřeje i zasytí.


Květákové placičky

Květákové placičky


Velice oblíbený recept na květákové placičky si získal popularitu hlavně u dětí.


Zapečená brokolice s houbami a sýrem

Zapečená brokolice s houbami a sýrem


Zapečená brokolice je klasický recept, který když dobře uděláte, bude daleko lepší než ten z veřejné jídelny.


Kapustičky se slaninou

Kapustičky se slaninou


Recept na kapustičky se slaninou se stal oblíbenou pochoutkou pro všechny věkové kategorie.


Dušené zelí

Dušené zelí


Zde najdete jednoduchý recept na dušené zelí, které se stalo etalonem české kuchyně.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Celoroční dostupnost listové zeleniny je nedostižnou výhodou , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: celoroční, dostupnost, listové, zeleniny, nedostižnou, výhodou.

Kde najít informace



×