článek

Citronová tráva a její pěstování, sběr i využití


Citronová tráva, lemon grass nebo také voňatka citronová je netradiční vytrvalá bylina pocházející z Asie. V současné dob..
(celý článek)

Citronová tráva, lemon grass nebo také voňatka citronová je netradiční vytrvalá bylina pocházející z Asie. V současné dob...


Citronová tráva, lemon grass nebo také voňatka citronová je netradiční vytrvalá bylina pocházející z Asie. V současné době můžeme jmenovanou bylinku nalézat stále častěji na českých zahrádkách či balkonech. Jak ji pěstovat, sklízet či jakým způsobem ji využít se dozvíte právě v tomto článku.

Jak ji pěstovat?


Lemon grass je velmi nenáročná bylina na pěstování, kdy ji můžeme pěstovat především ze semínek, avšak větší rostlinu lze zakoupit i v zahradnictví. Semena jsou známá svou nízkou klíčivostí (asi 30 %). Semena potřebují minimální teplotu pro klíčení zhruba 20-22 °C. Velké rostliny pak v létě můžeme pěstovat venku na místě, kde svítí přímé slunce a které je zároveň chráněné před větrem. Avšak pozor! Rostlina nesnese mráz, tudíž je nutné ji na zimu přemístit do chladnější místnosti, kdy je nutné omezit její zálivku.

Sklizeň


Citronovou trávu pěstujeme především pro její stonky, které sklízíme až v době, kdy jsou dostatečně silné. Tyto stonky seřízneme těsně nad zemí, očistíme je a nakrájíme. Sklizeň stébel provádíme průběžně především během léta.

Účinné látky a vitamíny


Citronová tráva je bohatým nositelem vitamínu A a C, kyseliny listové, hořčíku, železa, mědi, fosforu, draslíku a zinku. Obsahuje také vitamín B, avšak jen ve velmi malém množství.

Využití a léčivé účinky


Voňatka je využívána především v kuchyni, a to jako koření a také při přípravě nápojů, avšak má i pozitivní účinky na naše zdraví. Stéblo citronely je ve spodní části příliš tuhé ke konzumaci, proto se používá spíše jako bobkový list, a to k vyvaření v pokrmech, kdy uvolňuje svoji specifickou chuť.

Co se týká léčivých účinků, tak citronela vyniká především jako lék, který bojuje proti vzniku rakoviny, pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, působí proti bolestem břicha, depresím, léčí nachlazení i chřipku, detoxikuje celé tělo a dále působí antibakteriálně a protizánětlivě. Pro jmenované účinky se využívá prostřednictvím čaje, který ze stonků voňatky připravujeme.

Citronová tráva najde využití také v kosmetice (parfémy, krémy, deodoranty atd.).


  • Kuchař: Redakce
  • Publikováno:

Kategorie: Bylinky

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Naši partneři