článek

Co jíst na zlepšení nálady?


Každý má svůj zaručený recept na depku, někdo sáhne po sladkém, jiný po slaném či kyselém. Avšak né vždy se dostaví zlepš..
(celý článek)

Každý má svůj zaručený recept na depku, někdo sáhne po sladkém, jiný po slaném či kyselém. Avšak né vždy se dostaví zlepš...


Každý má svůj zaručený recept na depku, někdo sáhne po sladkém, jiný po slaném či kyselém. Avšak né vždy se dostaví zlepšení nálady a pohoda. Je to jednoduše proto, že jen některé potraviny obsahují látky, které působí pozitivně na náš mozek a které napomáhají k vylučování hormonu štěstí – serotoninu. Serotonin má na svědomí dobrou náladu, pozitivní emoce a radost. Běžně jej tělo vylučuje např. při smíchu a sportu.

Jak to tedy je?
Podporu tvorby serotoninu má na svědomí aminokyselina L-tryptofan, kterou si náš organismus neumí vyrobit sám. L-tryptofan získáváme výlučně z potravy. Také vitaminy skupiny B a hořčík pozitivně ovlivňují naší náladu. Možná se budete divit, o které potraviny se jedná, je jich opravdu mnoho. A dá se z nich krásně sestavit jídelníček.

Potraviny obsahující L-tryptofan jsou například, mléčné výrobky, listová zelenina, maso, celozrnné pečivo, banány, ořechy, chřest, neloupaná rýže a slunečnicová semínka. Také alkohol tuto aminokyselinu obsahuje, avšak ten se musí užívat v malých dávkách. Při vyšších dávkách se dostavují nežádoucí účinky a závislost. Také nikotin sem patří, ale ten se rozhodně nedoporučuje, jelikož ničí naše zdraví.

Potraviny obsahující hořčík jsou například, luštěniny, kakao, sójové výhonky, tmavě zelená listová zelenina a také banány, ořechy a opět celozrnné pečivo.

Potraviny obsahující vitaminy skupiny B jsou například, jáhly, polotvrdé a tvrdé sýry, kvasnice, ale opět maso, luštěniny, ořechy, listová zelenina a celozrnné pečivo.

Naší náladu mohou ovlivnit i nápoje. V zimním období, kdy je méně slunce, se doporučují bylinkové čaje - meduňka, mateřídouška či třezalka. Také kvalitní pražená zrnková káva nabudí náš organismus a k ní si můžete dopřát kvalitní čokoládu. Nejlépe s vysokým obsahem kakaa (tzn. více než 70%). Horká čokoláda je též dobrá. A jak již bylo zmíněno, alkohol v rozumné dávce, tzn. maximálně 1-2dcl vína nebo 0,3dcl piva denně.


  • Kuchař: Dana F.
  • Publikováno:

Kategorie: Rady a tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Co jíst na zlepšení nálady?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu jíst zlepšení nálady? .
Další recepty na Co jíst na zlepšení nálady?.

Naši partneři