Co nás také může potkat o prázdninách? Včelí, vosí, sršní, komáří nebo čmeláčí bodnutí.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Jak si s ním poradíme? Pro zdravého člověka je to jen malá prázdninová lapálie, na kterou po krátkém ošetření rychle zapomene. Stačí znát několik základních pravidel pro ošetření malé ranky, která po hmyzu zbyla. Zvýšenou pozornost ovšem musíme věnovat bodnutí do krku či do jazyka. Tady je nejlepším řešením vyhledat co nejrychleji lékaře.

Včelí bodnutí může být trochu bolestivé. Včelí žihadlo má tzv. vratizoubky, kterými se pevně zachytí v ráně a utrhne se včelce od těla. Včela samozřejmě zahyne, ale její žihadlo ještě asi minutu přečerpává včelí jed z jedového váčku do našeho těla. Čím déle tedy žihadlo zůstane v ráně, tím jsou následky píchnutí nepříjemnější. Záleží na naší pohotovosti a rychlosti s jakou vytáhneme žihadlo z ranky. Když tedy, opatrně, abychom nezmáčkli váček s jedem na jeho konci, žihadlo odstraníme, měli bychom ochladit místo vpichu ledem nebo studenou vodou. Z lidových rad víme, že je také hodně účinné potřít poraněné místo cibulí, mýdlem nebo medem. Následně je důležité dbát na pitný režim poraněné osoby, která by raději neměla být nějakou dobu na přímém slunci. Většinou místo vpichu zarudne, trochu oteče kolem samotné ranky a svědí. Pokud nedojde k jiné větší reakci, toto ošetření stačí. Někdy ale může dojít k bouřlivější reakci i u lidí, kteří alergií na hmyzí bodnutí netrpí. Pak je dobré navštívit nejbližší lékárnu, kde nám nejspíše poradí vhodná antihistaminika (používají se při léčbě alergií) nebo mast na hmyzí bodnutí. Při větší reakci a otoku je nutné navštívit lékaře.

Vosí bodnutí ošetříme obkladem s octovou vodou, bodnutí čmelákem potřeme gelem na hmyzí bodnutí. Kousnutí ovádem je dost bolestivé a nepříjemné a ošetříme ho podobně. Kromě ováda a komára, kteří nám sají krev, nás podle některých pramenů může kousnout i čmelák, ale stává se to málokdy. A bývá to spíš sameček, protože ten na rozdíl od čmeláčí samičky žihadlo ani nemá.


Je-li někdo alergický na bodnutí hmyzem, měl by od lékaře předepsaný protialergický balíček první pomoci mít vždy u sebe. Pak si podle instrukcí od lékaře pomocí těchto léků může alergické příznaky utlumit. Hned poté by měl navštívit nejbližžší pohotovost, protože vždy hrozí riziko pozdní reakce. A pokud tento pohotovostní balíček u sebe nemá a o své alergii ví, měl by bez prodlení vyhledat lékaře.

Léto je horké, slunce příjemně pálí a my si dopřáváme pobyt venku více než kdy jindy. Pořádáme pikniky, grilovačky, pochutnáváme si na venkově i ve městech na ovocných a zmrzlinových pohárech. Pamatujme, že bodavý hmyz je všude kolem, sladké vůně jídla ho lákají a velmi často si sedne právě na ten kousek, do kterého se chceme zrovna zakousnout. Buďme pozorní a poučme v tomto směru i větší děti. A ty malé si už prostě musíme v létě ohlídat sami. A především by mělo být samozřejmostí mít v prázdninové lékárničce gel na hmyzí bodnutí, antialergickou mast a účinné repelenty proti komárům. Pro jistotu.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Co nás také může potkat o prázdninách? Včelí, vosí, sršní, komáří nebo čmeláčí bodnutí. , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace



×