Co pít v teplých dnech na konci léta a na podzim?

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

S narůstajícími teplotami se čím dál více zmiňuje téma pitného režimu. Základní rada je – hodně a pravidelně pít. Není však nápoj jako nápoj a mimo množství je důležitá i kvalita přijaté tekutiny. Zamyslet bychom se tedy neměli jen nad tím, jestli pijeme dostatečně, ale i nad tím zda pijeme správně.

Pitný režim je důležitý v každém ročním období. V horkém počasí je však naše tělo vystavené vyšší zátěži, přehřívá se a ztrácí více vody. Pocit žízně se tak dostavuje častěji a intenzivněji, než za chladného počasí. Nepijeme však jen pro to, abychom uhasili žízeň, ale proto, abychom tělu dodali dostatek tekutiny, bez které nemůže správně fungovat. Samotná žízeň je už jen varovným signálem, který upozorňuje, že jsme pitný režim zanedbali. Proto je zapotřebí pít průběžně a bez ohledu na to, zda máme, nebo nemáme sucho v krku.

Čím studenější, tím lepší?

Napříč tomu, že v létě jsou nám nabízeny především studené nápoje, byla by chyba domnívat se, že studený nápoj nás skutečně osvěží. Rovnice vychlazená cola = osvěžení organismu v žádném případě neplatí. Na vině není jen samotný nápoj, ale také jeho teplota. Náhlé ochlazení organismu vyšle do mozku signál, že je potřeba vyrovnat tělesnou teplotu. To však neznamená nic jiného, než zvýšení produkce tepla a následné intenzivnější pocení vedoucí k další ztrátě tekutin. V létě bychom proto raději měli sáhnout po vlažných nápojích. Ty sice ve většině případů nesplňují představu ideálního letního drinku, ale z dlouhodobého hlediska nás však osvěží mnohem lépe.


Slazené nápoje raději ne

Zmíněné vychlazené cole bychom se měli vyhnout nejen z důvodu teploty, ale také kvůli množství cukru, který obsahuje. Ten nejenže zvyšuje pocit žízně, ale popíjením slazených vod zvyšujeme i svůj energetický příjem a pocit hladu. Cukr, který vypijeme, totiž vyplaví do organismu velké množství inzulinu, následkem čeho je větší pocit hladu. Minerálky s umělými sladidly nejsou řešením. Pokud však i při pitném režimu potřebujete cítit chuť, sáhněte po neslazených vodách obohacených výlučně o přírodní výtažky. Příkladem je Toma Neslazená, která neobsahuje cukr, sladidla ani žádné další kalorie.

Co tedy (ne)pít?

Jako v případě vyváženého jídelníčku, tak i v případě pitného režimu existuje pyramida vhodných a méně vhodných nápojů. Základ pitného režimu by bez ohledu na roční období měla tvořit čistá voda, ovocné čaje, či již zmiňovaná voda obohacená jen o přírodní výtažky. V létě se hodí ochlazující účinky mátového a ibiškového čaje. Naopak při nadměrném pocení pomůže šalvějový čaj. Pozor však na čaj černý, který obsahuje velké množství teinu – respektive kofeinu. Ten zvyšuje tepovou frekvenci, podporuje pocení a působí močopudně. Nahradit bychom ho měli zeleným čajem a kávy bychom se měli během největších veder vzdát úplně. Vyhnout bychom se měli též alkoholu, který zatěžuje krevní oběh, podporuje vylučování vody a ztrátu minerálů. Nejnebezpečnější ze všeho je kombinace alkoholu s cukrem. A když už sklenku alkoholu, tak jedině s velkým množstvím vody.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Co pít v teplých dnech na konci léta a na podzim?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: pít, v teplých, dnech, konci, léta, podzim?.

Kde najít informace



×