Desatero, jak šetřit vodou

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Voda je vzácná a často si její hodnotu neuvědomujeme. Není se co divit, máme to štěstí, že za kapkou vody nemusíme den co den podnikat výpravu přes půl džungle, ale stačí si v pohodlí domova otočit kohoutkem a voda je tu. Ať už na výletě, v práci, ve vlaku – vody je dost. Ale je tomu skutečně tak? Připomeňme si dnes desatero, jak šetřit vodou. Nejen za účelem ušetřit finanční prostředky za její spotřebu, ale také s ohledem na to, že v posledních letech nám ji z nebe padá čím dál méně.

1. Sprchování s časomírou
Očista těla je velmi důležitá – a víme, že nejen po hygienické stránce, ale pro mnohé i po té duševní. Pokud však každý den strávíte ve sprše více než deset minut, dost možná proteče tolik vody, jako stačí k napuštění vany. I tu si dopřávejte co nejméně a při sprchování se naučte zvládnout hygienu i relaxaci do pěti minut.

2. Používejte kohoutek aktivně
Kohoutek je malý zázrak, díky kterému máme čistou vodu pro svou domácnost, pití i hygienu doslova lusknutím prstu. Naučte se však pro aktivní šetření vodou kohoutek či pákovou baterii využívat i během mytí rukou, nádobí či čištění zubů a vodu vypínejte a nenechejte jen bez využití protékat odpadem. To platí i u mytí vlasů či mydlení během sprchování.

3. Splachujte s rozumem
Splachování po návštěvě toalety je samozřejmostí a hygienickým minimem, je však jen na vás, kolik necháte toaletou protéci vody zbytečně. Moderní toalety jsou již vybaveny splachovačem, který umožňuje využít ke spláchnutí menší či větší objem vody – využívejte tedy tato tlačítka aktivně!


4. Nenechávejte vodu zmizet ve dřezu bez užitku
Také patříte mezi hříšníky, kteří nechávají vodu odtéci na požadovanou teplotu, nebo velmi často „jen“ oplachujete ovoce či zeleninu? Tuto vodu přeci můžete využít k zálivce květin, setření podlahy, omytí balkonu a dokonce i ke spláchnutí! I když nad tímto bodem mnoho lidí ohrnuje nos, přijde vám skutečně fér, že pitnou vodou, o kterou je v některých končinách naší planety nouze, splachujeme?

5. Umývejte nádobí s rozvahou
A jsme opět u bezbřehého protékání vody odpadem. Pokud chcete šetřit aktivně vodou, je při mytí nádobí rozumné nenechat vodu po celou dobu mytí a oplachování jen tak téci. Výhodnější a ekologičtější je vodu na mytí napustit a pod tekoucí jen nádobí oplachovat.

6. Perte naplno
Automatická pračka je skvělý výdobytek doby, který šetří čas, námahu hospodyněk, ale i vodu. Ovšem, používáte-li ji s rozumem a před jejím zapnutím ji skutečně naplníte tak, jak doporučuje výrobce. Praní jednoho trička je vysoce neekologické a také drahé. Výhodou moderních praček je však možnost zvolit i program pro menší objem prádla, pro případ, že pračku zrovna nemůžete naplnit naplno.

7. Dopřejte si myčku na nádobí
Myčka na nádobí skutečně není jen rozmarem lenivých hospodyněk. Jistě, šetří čas i námahu, ale také vodu. Ve srovnání s klasickým mytím ve dřezu spotřebuje myčka na nádobí mnohem méně vody – vždy ji však zapněte plnou.

8. Pitný režim v létě i v zimě
V létě se jistě rádi osvěžíte studenou vodou – čekání na to, až z vodovodu začne téci pořádná ledovka však stojí klidně i pár litrů. Mnohem efektivnější tak bude napustit si vodu do připravené láhve či konvice a nechat ji chladit v lednici nebo používat kostky ledu. V zimě pak naopak ohřívejte v konvici tolik vody, kolik skutečně potřebujete – předejdete tak plýtvání vodou, která se už do hrníčku s čajem či kávou nevejde.

9. Naučte se využívat déšť ve svůj prospěch
Dešťová voda je zatím zadarmo a ani té se nám v posledních letech nedostává. Využijte tedy i její potenciál co nejefektivněji a zachytávejte ji nejen pro dokonalou zálivku vaší zahrádky, ale klidně i jako způsob ekologického splachování toalety.

10. Vsaďte na chytré pomocníky
Ano, moderní doba nám poskytuje chytré vynálezy, které se umí skvěle postarat o velmi výraznou úsporu spotřebované vody. Od úsporných praček, myček nádobí, až po ekologická splachovadla a také spořivé sprchové hlavice či nástavce vodovodní baterie.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Desatero, jak šetřit vodou, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Desatero, jak šetřit vodou.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: desatero,, jak, šetřit, vodou.

Kde najít informace



×