Dýně, jak pěstovat a co se z ní dá všechno připravit

Článek byl publikován

Myslíte si, že téma dýně je veskrze podzimní? To je sice pravda, ale již nyní je ten nejlepší možný čas k tomu, abyste si připravili osivo, květináčky na předpěstování a zahradnický substrát. Květináč by měl být naplněn zhruba do třetiny zeminou, do níž by měla být vložena dvě semínka, aby existovala pojistka, kdyby jednou nevzešlo, zbytek se pak doplní zahradnickým substrátem k dosažení žádané hloubky šest centimetrů.


Dýně je v podstatě bezúdržbovou rostlinou
Když se vše povede, přibližně za deset dnů se rostlinka dýně objeví nad povrchem. V druhé polovině května již se není nutné obávat ranních mrazíků a dýni je možné přemístit na záhonek. Popularita dýně je zapříčiněna i její nenáročností, když se o ni v podstatě není nutné starat. Přece jen by se ale měla občas okopat a vyplít, protože jinak by jí plevel zbytečně okrádal o živiny. V plné síle se dýně rozroste na plochu 3-4 metry.


Králičí hnůj dokáže zázraky
Český národ je bezesporu soutěživý a jistě i vy byste chtěli mít gigantickou dýni, kterou budou vaši sousedé obdivovat! K tomu je vhodné využít jako hnojiva králičího hnoje, jenž se dává pod dýni do záhonu ještě předtím, než se zasadí, a to zhruba do hloubky dvacet centimetrů. Jedna sazenice může mít na první pohled neuvěřitelných osm až deset plodů.


Zralá dýně má suchý a dřevnatý stonek
Jak poznáte zralou dýni? Není na tom nic složitého. Měla by mít suchý a dřevnatý stonek, pak ji lze sklidit bez obav z toho, že by se mohla začít kazit. Před uskladněním je třeba zkontrolovat, jestli nehnije zespodu, protože pak by neměla šanci vydržet až do jara.


Grilování dýně
Z dýně je možné připravit celou řadu pokrmů. Lze ji i zcela jednoduše grilovat, když se omyje, odřízne stopka a spodek, rozpůlí a vyndá jádřinec. Dužina se posléze i se slupkou nakrájí na proužky a grilování může začít. Servírovat grilovanou dýni je možné nasladko i naslano.


Z dýně lze připravit celou řadu chutných pokrmů
Z dalších pochoutek, které je možné zmínit, lze jmenovat krémovou dýňovou polévku, rychlý dýňový koláč, dýňové noky, dýňáky (dýňové bramboráky), máslo z pečené dýně, dýňové lívanečky nebo dýňové kořeněné chlebíčky. Recepty k jejich přípravě si je možné bez problémů opatřit na internetu.


Semínka i dužina dýně obsahují minerály potřebné pro lidský organismus
Dýně je nejen dietní jídlo, ale současně představuje i zásobárnu minerálů, jež jsou jinak v potravě jen obtížně dostupné. Víte, že semínka dýně obsahují zinek, který je zdravý pro ledviny a u mužů i pro prostatu? Proto je škoda při dlabání dýně semínka vyhazovat, ale je dobré je usušit nebo upéct a později uzobávat třeba při odpočinku u televize. Dalšími pro tělo potřebnými minerály jsou hořčík, draslík nebo sodík, ty jsou obsaženy v dužině.


Dýně tedy rozhodně není jen symbolem v Čechách stále oblíbenějšího Halloweenu, ale je i rostlinou, která může pomoci upevnit lidské zdraví!

Myslíte si, že téma dýně je veskrze podzimní? To je sice pravda, ale již nyní je ten nejlepší možný čas k tomu, abyste si připravili osivo,...

Sdílejte článek:

Recenze a hodnocení receptu


Napište vaší recenzi nebo komentář


Tento recept ještě nebyl okomentován
Dýně, jak pěstovat a co se z ní dá všechno připravit
Dýně, jak pěstovat a co se z ní dá všechno připravit

Autoři článku

Podpora uživatelů

Naši partneři

×

Váš recept je nyní uložen!

Zaregistrujte se, aby jste se k uloženým receptům později dostal/a.
Přihlásit se přes sociální sítě


Podmínky použití | Ochrana os.údajů