Extrémní letní teploty - kolik a co pít, aby náš organizmus netrpěl

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Život bez vody není možný. Je to základní stavební kámen všech živých organizmů a pro člověka to platí obzvlášť. Voda tvoří až 70 % hmotnosti u dospělého jedince, u dětí je toto procento ještě vyšší. Má v těle naprosto nezastupitelnou úlohu, bez ní bychom prostě nefungovali. Napomáhá rozpouštění a vstřebávání živin a vitamínů, umožňuje trávení a průchod potravy trávicí trubicí. Také napomáhá vylučování zplodin a škodlivých látek z těla tvorbou moči v ledvinách. Voda je také základní složkou krve a lymfy, voda v mozkomíšním prostoru chrání náš mozek před nárazy, kloubní tekutina zase chrání chrupavky v kloubech před poškozením. Podmínkou našeho vidění je sklivec, což je vodný rosol, kterým prochází světelné paprsky. Pocením a dýcháním, při němž ztrácíme část vody, tělo reguluje naši tělesnou teplotu. Z toho všeho vyplývá, že nedostatek vody v těle je závažná chyba, která může mít pro člověka vážné zdravotní důsledky.

Vodu přijímáme především v nápojích, v potravinách, a část se jí také vytváří trávením živin přímo v našem těle. Vodu ztrácíme močí, pocením, dechem a odpařováním z tělesného povrchu. Tělo tudíž potřebuje, abychom každý den ztracenou vodu nahradili. V extrémních podmínkách, třeba při sportu nebo při pobytu v horkém prostředí, je ztráta vody větší a tudíž musíme také větší množství vody přijmout. Pocit žízně je u každého jiný, někdo vlastně ani žízeň nemívá, takže spoléhat jen na něj, by byla chyba. Snadno ale poznáme, že vody nepřijímáme dostatečné množství, a to na barvě a množství vyloučené moči. Správně by nae moč měla být světle žlutá, v množství asi 1 až 1,5 litru. Pokud je příliš tmavá a je jí malé množství, měli bychom více pít.

V extrémních letních teplotách, kterých si v posledních letech užíváme i v našem mírném podnebném pásmu víc než dost, bychom pitnému režimu měli věnovat zvýšenou pozornost. Co tedy máme pít, abychom své orgány nevystavovali zbytečnému zatížení, způsobeném nedostatkem vody. Nápojů je nepřeberné množství druhů. V našem případě bychom se ale měli vyhnout nápojům s vysokým obsahem cukru. Samozřejmě, nejlepší je pít čistou vodu. Balené pitné vody jsou také plné obchody. Nikdy ale u ní nemůžeme přesně vědět, za jakých podmínek byla skladována, zda nestála dlouhé hodiny či dny na přímém slunci a jak dobře víme, i voda se může zkazit. U nás ale máme tu výhodu, že ve většině měst a vesnic teče z vodovodního řádu voda pitná, kterou můžeme bez obav konzumovat. Lidé s vlastními studnami by si měli nejprve nechat vodu odborně zkontrolovat. Ve velkých vedrech, kdy se hodně potíme, bychom měli častěji pít i vody minerální, abychom obnovili mninerální látky ztracené právě potem. Pouze ti, kteří drží ze zdravotních důvodů nějakou dietu, by se měli o tom, jaké minerální vody pít, raději poradit s lékařem. Také lidé s nemocemi ledvin by měli příjem tekutin raději konzultovat s odborníkem.

Dalším velmi vhodným nápojem jsou čerstvé zeleninové či ovocné šťávy. Jsou-li stoprocentní, je dobré je zředit vodou. Také různé bylinkové čaje dobře doplní náš výběr tekutin. Je důležité si pamatovat, že v extrémních vedrech je lepe zapomenout na chlazené nápoje a na led vůbec. Mohou našemu organizmu způsobit teplotní šok. Nápoje, které pijeme v tomto počasí, by měly být vlažné a popíjet bychom měli průběžně celý den, ne vypít nárazově velké množství.


V neposlední řadě bychom neměli zapomínat na vodnaté ovoce, jako jsou melouny a okurky. S jejich pomocí také přijmeme část potřebných tekutin, a v horkém létě, kdy většinou ani nemáme příliš velkou chuť k jídlu, nahradí takový ovocný salát klidně celou svačinu. A nejen dětem takovou osvěžující svačinou uděláme určitě radost.

 


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Extrémní letní teploty - kolik a co pít, aby náš organizmus netrpěl, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: extrémní, letní, teploty, kolik, pít,, aby, náš, organizmus, netrpěl.

Kde najít informace



×