článek

Jak nahradit jednorázová plastová brčka


Dnešní doba je dobou plastovou. Naše planeta je až příliš zahlcena plasty, které mají vlastní kontejner zářící mírumilovn..
(celý článek)

Dnešní doba je dobou plastovou. Naše planeta je až příliš zahlcena plasty, které mají vlastní kontejner zářící mírumilovn...


Dnešní doba je dobou plastovou. Naše planeta je až příliš zahlcena plasty, které mají vlastní kontejner zářící mírumilovnou žlutou barvou a reprezentují se jako recyklovatelný odpad, ovšem jeho produkce je tak kolosální, že se nestíhá recyklovat ani polovina plastového odpadu.

Mezi plastové výrobky patří i zdánlivě nevinná brčka. I takto malý kousek plastu totiž může pro naši planetu znamenat ekologický problém. Pokud se tedy chcete k naší přírodě chovat šetrněji a zároveň si neodpustíte páteční večer plný drinků, existuje pro vás řada více či méně vhodných alternativ.

Papírová brčka


Papír je mnohem lépe recyklovatelný a rozložitelný odpad než je plast, a tudíž se na brčka hodí trochu lépe. Některé ekologicky smýšlející podniky jej již zavedly jako automatický doplněk veškerých drinků a nápojů. Problém je, že papír se po chvilce začne v ústech drolit a pomalu se rozpadá. Navíc se stále jedná o jednorázový odpad, i když stále více eko friendly než plast.

Tvrdý plast


Existují brčka z tvrdého plastu. Můžete si vybrat z nepřeberného množství různého designu. Brčko se vám nerozpadne a můžete ho používat stále dokola, stačí ho jen umýt. Problém je, že se stále jedná o plast, i když ne jednorázový. To ale znamená, že stejně toto brčko budete muset jednoho dne vyhodit a tím přírodě přispějete dalším plastem.

Bambusová brčka


Bambus je přírodní, biologicky rozložitelný materiál. Je dutý, a tudíž vám jednoduše může posloužit jako brčko. Tato alternativa má jednu velkou výhodu - vypadá dobře, skvěle tak slouží jako designový doplněk a vašemu drinku bude slušet. Také jej můžete používat stále dokola a údajně vydrží opravdu dlouho. Problém nastane ve chvíli, kdy si nedáte pozor na vlhkost. Ta totiž tento biologicky rozložitelný materiál degraduje.

Makarónová brčka


Ano, skutečně v některých podnicích se můžete setkat s brčky vyrobených z těstoviny. Konkrétně z makarónů. Nakolik je to vhodné pro lidi s celiakií, není známo. A ačkoli je to opět pouze jednorázové brčko, tak je to originální a pokud budete mít po drinku ještě hlad, můžete se z něj i najíst.

Kovová brčka


Kovová brčka bývají asi nejčastější alternativou, mohou být totiž jak rovná, tak i zahnutá, vypadají dobře a můžete je používat donekonečna. Navíc vám do nápoje nebudou vypouštět škodlivé látky.


Pokud vás děsí představa jednorázových plastových brček plovoucích v oceánech a rádi byste sami přispěli ke zlepšení, vyberte si nějakou alternativu. Kdykoli půjdete na drink, stačí poprosit, ať vám jej přinese bez brčka, vytáhnout své neplastové brčko z kabelky a užívat si večer. Změna totiž začíná u nás samotných.


  • Kuchař: Tomáš Roahlena
  • Publikováno:

Kategorie: Rady a tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak nahradit jednorázová plastová brčka.
Nebo hledejte podobné podle části názvu jak nahradit jednorázová plastová brčka .

Naši partneři