Jak při úklidu využít ocet

Článek byl publikován

Ocet je běžně využíván v domácnosti z potravinářského hlediska ke konzervování potravin a dochucování jídel. Obvyklé je i jeho využití při různých kosmetických a zdravotních obtížích, při první pomocí při bodnutí hmyzem a podobně. Ještě zajímavější je možnost využití octu při úklidu domácnosti. Jeho vysokou účinnost a zároveň nízkou cenu ocení jistě každý.


V koupelně
Ocet je skvělý desinfekční prostředek, proto lze přidat malé množství do vody a použít k umývání povrchů umyvadel, sprch, van i toalet. Obdobně ho využijete i při umývání podlahy. Ocet výborně odstraňuje vodní kámen. Sprchovou hlavici je možné na pár minut namočit do octové vody, nechat působit a vodní kámen zmizí. Na větší usazeniny lze použít octovou vodu v kombinaci s běžnou kuchyňskou solí. Účinkuje perfektně, po opláchnutí se povrch leskne.


Odpad a plíseň
Ucpaný odpad lze pročistit tak, že nejprve nasypeme do odpadu sodu a sůl, nalijeme ocet a necháme působit. Vše pak spláchneme proudem vody. Ocet výborně bojuje s plísní v rozích koupelny i na sprchovém závěsu. Aplikujte, opět nechte krátce působit, zbytek setřete hadrem či za pomocí kartáčku a spláchněte vodou.


Leští a čistí
Octová voda skvěle leští skleněné povrchy. Využijte ji doma na zrcadlo nebo při mytí oken. Také zanesené spáry mezi kachličkami ocet vyčistí. V závislosti na množství usazeniny nechte působit déle. Ocet se přidává i do pračky. Odstraňuje skvrny z prádla a chrání pračku před usazováním vodního kamene.


V kuchyni
Octem odstraníte vodní kámen z varné konvice buď tím, že ho necháte působit přes noc, nebo konvici jednoduše i se zředěným octem zapnete a necháte přejít varem. Nezapomeňte pak konvici důkladně opláchnout. Poradí si i s mastnotou v mikrovlnné troubě, v klasické troubě i v digestoři. Po krátkém působení skvěle odstraní připáleniny z nádobí.


Lednička a moli
Ledničku vymývejte octovou vodou, je zdravotně nezávadná a odstraní případné nežádoucí pachy. Charakteristický odér octu vyprchá. Potravinoví moli ocet nesnášejí. Nechte ve spižírně skleničku octu a zbavíte se jich. Když vaříte vajíčka, přilijte trochu octu do vody. Vajíčka nepopraskají.


K využití všude
Ocet odstraňuje rez. Zrezivělé předměty omyjte nebo namočte v octové vodě. Stejně tak zapůsobí na zašlé šperky. Octová voda napomůže při odstraňování tapet nebo jiných polepech na zdech.

Ocet je běžně využíván v domácnosti z potravinářského hlediska ke konzervování potravin a dochucování jídel. Obvykl&eacu...

Sdílejte článek:

Recenze a hodnocení receptu


Napište vaší recenzi nebo komentář


Tento recept ještě nebyl okomentován
Jak při úklidu využít ocet
Jak při úklidu využít ocet Jak při úklidu využít ocet

Autoři článku

Podpora uživatelů

Naši partneři

×

Váš recept je nyní uložen!

Zaregistrujte se, aby jste se k uloženým receptům později dostal/a.
Přihlásit se přes sociální sítě


Podmínky použití | Ochrana os.údajů