Jak skladovat domácí česnek až do jara?

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Na chřipku i na rýmu, na parazity i na upíry. Česnek je zkrátka poklad, který si můžete s úspěchem pěstovat i na vlastní zahrádce. A bude lepší než ten kupovaný – plný výrazné chuti, aroma i síly. I když v supermarketu si jej nádherný na pohled můžete koupit po celý rok, dnes vám poradíme, jak skladovat domácí česnek tak, aby si zachoval zdraví i typickou vůni.


Proč se pustit do pěstování domácího česneku

Protože jeho zdravotní přínos je doslova magický. Česnek je v kuchyni i domácí lékárničce nepostradatelným pomocníkem. Umí dát pokrmům jedinečnou chuť a podpořit obzvláště v chladnějších měsících vaše zdraví i imunitu. Uleví při rýmě i nachlazení, jeho pravidelnou konzumací navíc zvyšujete zmíněnou imunitu. Ochránit vás tak může i před chřipkou. Obsahuje mnoho antioxidantů a rozhodně patří do naší domácí zelené lékárny. A pěstovat jej můžete velmi snadno. Nepotřebuje žádnou zvláštní péči ani pravidelnou zálivku.


Zlaté pravidlo vhodného uskladnění


Česnek rozhodně nepatří do vlhkého ani příliš chladného prostředí – třeba na lednici rozhodně zapomeňte. Ideální je česnek uložit na suché a tmavé místo s chladnější teplotou. Dobře vyschlý česnek snadno přečká zimu při teplotách od patnácti do dvaceti stupňů, vyžaduje však cirkulaci vzduchu. Na uzavírání do nádob či sáčků tak rozhodně zapomeňte.


Do vázy i do copů

Máte-li svou kuchyň zařízenou v provensálském či venkovském stylu, bude ji nepochybně slušet česneková dekorace. Stačí česnekové paličky svázat do stylových copů a podle potřeby si vždy jednu paličku odloupnout. Česnek svázaný do vazby vždy spotřebovávejte dříve než variantu ozdobného uložení česneku do vázy. Pokud totiž bude česneková palička uložena kořenem dolů, rychleji vysychá. Česnek je tak ideální vložit jako kytičku do vázy do těžší sklenice, aby se jeho tíhou nepřevážila. Vhodná je tak zavařovací láhev či kameninová váza. Takto uložený česnek kořeny nahoru vám vydrží velmi dlouho. Alternativou, která vám vlastnosti česneku uchová až do jara, je uložení česneku do papírové krabice. Do ní však udělejte dostatek větracích otvorů a hlavně krabici uložte na suché místo.


Mražení, sušení i olejová koupel

Možností, jak uskladnit česnek, je samozřejmě mnohem více. Pokud se bojíte jeho znehodnocení, můžete využít i další varianty. Velmi oblíbené je zamrazení vyloupaných a obalu zbavených česnekových paliček, které však mrazem ztrácí na své chuti i aroma. Oproti tomu sušený česnek vám dá krapet zabrat při přípravě, lépe si však zachová své typické vlastnosti - a je vždy po ruce. Oloupaný česnek můžete také naložit do soli či oleje. V případě soli stačí stroužky česneku proložit a prosypat kuchyňskou solí. A to až po povrch skleničky. Česnekové stroužky můžete také zalít olejem a originálně ochutit i bylinkami.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak skladovat domácí česnek až do jara?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak skladovat domácí česnek až do jara?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, skladovat, domácí, česnek, jara?.

Kde najít informace



×