Kolik vody naše tělo potřebuje a jak tedy na správný pitný režim?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli


Naše tělo tvoří voda přibližně z 60 %. Pokud dojde k tomu, že vodu tělu v dostatečném množství nedodáváme, mohou nastat nepříjemné zdravotní komplikace, jako jsou bolesti hlavy, malátnost, únava, ztráta soustředění, nedostatečná činnost ledvin, klesá naše psychická i fyzická výkonnost. Voda se totiž, kromě toho že tělo zbavuje škodlivých látek, podílí i na správném fungování buněk. Takže nám také hrozí celulitida, akné, zvýšená tvorba vrásek.

Dehydratace, což je nedostatek vody v organizmu, nám tedy může značně znepříjemnit život a může nás i zdravotně poškodit. Takže správné doplňování tekutin je určitě velmi důležitou součástí našeho jídelníčku. Je třeba ale vědět, že i nadměrný příjem tekutin je pro naše zdraví nebezpečný. Může docházet k otokům, přílišnému zatěžování ledvin, ke zvýšení tlaku a jiným závažným zdravotním obtížím.

Tvrzení, že by každý měl vypít 2,5 l vody denně, tu ale neplatí. Každý organizmus totiž potřebuje jiné množství tekutin. A záleží vždy i na věku, na podnebí, na teplotě okolí, na složení stravy, na fyzické činnosti, na zdravotním stavu apod. Jiné množství tekutin je třeba doplnit organizmu v parném létě a jiné zase v tuhé zimě. Ztrácíme tekutiny pocením, zvracením, průjmem. Takže u nemocných bychom měli jejich pitný režim pečlivě kontrolovat.

80 až 90% tekutin zajišťujeme našemu tělu příjmem nápojů. Zbytek dostáváme z potravin. Je tedy prospěšné, dodávat tělu tekutiny například ve formě polévek, vodnatého ovoce, zeleniny. Nezapomínejme také, že některé nápoje naopak způsobují odvodňování organizmu. Je to například káva, jiné nápoje s kofeinem, alkohol. Stejně tak je dobré vyhýbat se přeslazeným limonádám a šťávám, které obsahují velké procento cukru.


Pitná voda, neslazené ovocné čaje, ředěné čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, občas minerálky nebo jemně perlivé vody, to jsou nápoje, které naše tělo v rozumném množství uvítá. Není vhodné pít nárazově velké množství tekutin, je dobré rozložit si popíjení do celého dne.

Máte-li pocit žízně, je to znamení, že vaše tělo je dehydratované. Takže je rozumné občas se přes den napít, i když se vám zdá že nemáte žízeň. Více tekutin potřebují děti a starší lidé. U těch starších je totiž často oslabený pocit žízně, takže nemívají potřebu se napít, a děti zase mají daleko větší výdej tekutin než dospělí.

Člověk by měl doplnit tělu tolik tekutin, kolik jich vyloučí. Nečekejme tedy na pocit žízně a během dne občas sáhněme po sklenici vody s pár kapkami citronu, hrnku slabého čaje, dopřejme si častěji zeleninové vývary, jezme dost ovoce a zeleniny. Ale stejně tak se vyhýbejme nárazovému přijímání velkého množství tekutin, tím našemu organizmu nepomůžeme, naopak, tzv. převodněním si můžeme způsobit velké problémy. Vnímejme potřeby svého těla a kontrolujme množství přijatých tekutin.

Takže si vezměte do práce nebo na výlet svou stylovou láhev na vodu, naplňte ji do čtvrtiny nakrájeným ovocem nebo zeleninou, dolijte to pitnou vodou a občas se z láhve napijte. Když se budete cítit unavení, tak než sáhnete po šálku kávy, zpytujte svědomí, jestli jste dnes dostatečně pili a zkuste raději sklenici vody.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kolik vody naše tělo potřebuje a jak tedy na správný pitný režim?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: kolik, vody, naše, tělo, potřebuje, jak, tedy, správný, pitný, režim?.

Kde najít informace



×