článek

Na co všechno se dá použít citrón


V tomhle článku se podíváme na zajímavé způsoby, jak využít citrón. Ochucení jídla Citrón si nejčastěji spojíme s nějak..
(celý článek)

V tomhle článku se podíváme na zajímavé způsoby, jak využít citrón. Ochucení jídla Citrón si nejčastěji spojíme s nějak...


V tomhle článku se podíváme na zajímavé způsoby, jak využít citrón.

Ochucení jídla


Citrón si nejčastěji spojíme s nějakým nápojem. Citrónová limonáda, čaj, nebo sirup. Citrón se ale skvěle hodí i do nějakých pokrmů. Pár kapek citrónové šťávy se hodí například na upečenou rybu, které dodá svěžest a čerstvost. Citrónovou kůru můžeme nastrouhat a přidávat do buchet a krémů. Výbornou chuť dostaneme například kombinací cukru, smetany, tvarohu a strouhané citrónové kůry. Lahoda!

Čistící prostředek


Citrónová šťáva je lehká kyselina, která pomáhá rozpouštět nečistoty. Proto je můžete používat na čištění povrchů vašeho nábytku, i na čištění nádobí. Její veliká výhoda je v tom, že jde o plně přírodní a jedlou látku. Můžou sní tedy běžně manipulovat i děti, a v případě konzumace se jim nic nestane. Pro silnější účinek můžete použít kyselinu citrónovou v krystalové podobě. Rozředění vodou vzniká silný koncentrát vhodný na čištění a umývání. Při práci s takovou potravinářskou kyselinou doporučujeme použít ochranné rukavice.

Citrónová mastička


Na citrónovou mast využijeme hlavně čerstvou citrónovou kůru, která bývá často nevyužita. Dále budeme potřebovat kvalitní olivový olej a tělovou bílou mastičku jako základ krému. Citrónovou kůru nakrájejte na menší kousky a vložte do malého množství oleje. Tenhle olej nechte pár dní na chladném místě odstát. Do oleje se z kůry uvolní aromatické a léčivé látky. Kůru pak z oleje vyjměte a olej smíchejte s běžnou tělovou mastí. Jestliže je mastička příliš řídká, dá se ještě dohustit klasickým pudrem. Vzniklá mastička je krásně aromatická a léčivá.

Sušený citrón


Nakrájejte kolečka citrónu, položte je na plech a začněte je sušit. Na sušení je vhodný zdroj tepla, případně sluneční světlo. Plátky čas od času otočte, ať se důkladně usuší ze všech stran. Dobře usušené citrónové plátky pak můžete skladovat například v uzavíratelné sklenici. Usušená kolečka pak můžete vkládat například do čaje, nebo limonády.


  • Kuchař: Redakce
  • Publikováno:

Kategorie: Rady a tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Na co všechno se dá použít citrón.
Nebo hledejte podobné podle části názvu všechno použít citrón .

Naši partneři