Nejen při letních sportech hrozí úžeh a dehydratace

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pravidelný pitný režim je důležitý. A to zejména v létě, když se chceme provětrat a jít si zajezdit na kole nebo si zaběhat. Úžeh a dehydratace se ale může objevit velmi rychle i při opalování nebo při odpoledním kávičkování s kamarádkou. Kofein je totiž dobrý služebník, ale zlý pán. Sluneční záření ve spojitosti s ním velmi rychle odvodňuje organismus, což může úžeh nebo dehydrataci zapříčinit.

Toma Neslazená Citron-mátaÚžeh nebo úpal?
Je velmi snadné zaměnit úžeh za úpal. Úpal však probíhá mnohem hůř. Je doprovázen zvracením, svalovými křečemi a zrychleným dýcháním. Člověka dokonce může postihnout také průjem nebo bezvědomí. To je však naštěstí ojedinělé. Nejzodpovědnější však je přivolat co nejrychleji lékaře, který zhodnotí celou situaci a stav postiženého.

Jak na úžeh a dehydrataci?
Na co si dát tedy při úžehu pozor? Projevuje se bolestí hlavy, teplotou či celkovou slabostí těla. Postihuje zejména aktivní sportovce, kteří jen málokdy nosí pokrývku hlavy. Před dehydratací by se měli mít na pozoru zejména běžci. Úžehu je nejlepší se vyhnout. Ale jak na to? Noste pokrývku hlavy, zdržujte se ve stínu, a omezte fyzickou aktivitu ve vedrech a nezapomínejte na dostatek tekutin. Při dehydrataci se musí zvýšit příjem tekutin na dvojnásobek vašeho denního příjmu vody.

Potíte se? Pijte iontové nápoje!
Potíte se hodně? Myslete tedy na to, abyste do svého těla dostali zpět minerály, které právě pot vyplavuje. Pocení totiž způsobuje odvodnění organismu. Proto sportovci po výkonu pijí iontové nápoje. Ty se totiž skládají ze stejných látek. Pot je hypotonická tekutina, což znamená, že obsahuje minerály v menší koncentraci než lidská plazma. Obsahuje sodík, draslík, hořčík a nepatrné množství vápníku a stopových prvků. Tekutiny je tedy třeba pravidelně doplňovat. Je ale třeba dát si pozor. Důležité je vodu pomalu usrkávat, aby se tělo nedostalo do tzv. šoku.

Toma Neslazená Okurka-LimetkaSladkým nápojům se vyhněte
Občas je fajn osladit si život. Sladké nápoje, které se u nás těší velké oblibě, ale nejsou zrovna tou nejvhodnější volbou. Sice dodají energii, ale jenom na chvilku a navíc s sebou nesou riziko cukrovky, obezity, a dokonce i infarktu. Přispívají také k přibývání vnitřního tuku, což potvrzují i američtí vědci. Ti udělali pokus, kde účastníci pili po dobu 6 týdnů jeden slazený nápoj denně. Po skončení bylo zjištěno, že každému z nich množství tuku v břiše stouplo minimálně o 14 %.

Jak je to s potravinami?
Pokud se chcete zbavit přebytečných tekutin ve svém těle, jezte banány a meruňky. Toto ovoce obsahuje hodně užitečného draslíku. Ze zeleniny si dejte tu kořenovou a pokud máte rádi bylinné čaje, sáhněte po kopřivě nebo brusinkách. Nic nezkazíte ani zeleným čajem, který je na odvodňování jednička.

Co je pro tělo nejlepší?
Úplně nejlepší pro tělo je pití neslazené vody. Ta nejenom skvěle pročišťuje, ale také poctivě hydratuje. Nejlepší volbou jsou čisté neslazené nápoje, například Toma Natura Neslazená, pramenitá voda, která je dostupná v různých příchutích, a přesto neobsahuje cukr, kalorie, umělá sladidla, konzervanty, ani další tělu škodlivé látky. Voda je totiž z přírodního podzemního zdroje, natolik čistá, že ji není třeba nijak chemicky upravovat, a chutná každému.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Nejen při letních sportech hrozí úžeh a dehydratace, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: nejen, při, letních, sportech, hrozí, úžeh, dehydratace.

Kde najít informace



×