Odvodňovací dieta

Článek byl publikován

Naše tělo tvoří z poměrně velké části voda, která je pro náš život velmi důležitá. To asi všichni dobře víme. Správný pitný režim bychom měli dodržovat za každou cenu a v každé situaci. Bez vody prostě nejde žít. Občas se ale může stát, že je té vody příliš. Tedy spíše je to tak, že se jí naše tělo dostatečně nezbavuje, a náš organizmus se zavodňuje. A v tomto případě nám právě voda, pokud je v nadměrném množství, může naopak škodit.


Když se nadměrně potíme, cítíme se nafoukle a otékají nám nohy nebo ruce, měli bychom zpozornět. Právě tak se totiž projevuje zavodnění organizmu. Důvodů tohoto stavu může být několik. Jednou z příčin bývá třeba příliš velká konzumace cukru nebo soli. Ačkoliv to může vypadat nelogicky, zavodnění organizmu si můžeme způsobit i nedostatečným pitným režimem. Tělo totiž reaguje na nedostatečný přísun tekutin tím, že vodu zadržuje a vytváří si zásoby. Kromě těchto příčin ale může  být zavodnění způsobeno také nesprávnou hormonální antikoncepcí, překyselením organizmu a  často i závažnějšími nemocemi, jako je cirhóza jater, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a ledvin.


Proto bychom první příznaky zavodnění neměli podceňovat. Pokud trpíme některou z nemocí která ho způsobuje, lékař nám většinou předepíše diuretika. Kromě léků jsou  i jiné, přírodní prostředky, jak zavodňování organizmu bránit. V žádném případě bychom ale neměli odvodňování organizmu brát jako způsob hubnutí. Příliš rychlé odvodnění s sebou může nést i zdravotní rizika, a měli bychom se tedy raději obrátit na lékaře i když chceme jen užívat volně prodejné bylinné směsi.


Existují potraviny, které jsou zdravé, nenesou s sebou žádné riziko a ještě zabraňují zavodňování. Patří mezi ně třeba vodní meloun nebo zelená okurka. Také kořenová zelenina, petržel, pastinák, mrkev, bílá ředkev a celer, patří mezi vhodné potraviny. Jablka jsou tradičně velmi zdravá a protože správným způsobem povzbuzují naše střeva, jsou také vítaným ovocem pro odvodnění. Vhodnou i když bohužel trochu opomíjenou potravinou je chřest. Vhodnou především pro to, že obsahuje hodně důležitých minerálních látek, 


Jak již jsme řekli, dodržovat pitný režim je v tomto případě důležité. Měli bychom také omezit příjem soli a cukru. Nezapomínejme přitom na hotové výrobky, které často konzumujeme a které už spoustu soli obsahují, jako jsou například uzeniny. Měli bychom se vyvarovat i příliš slaných sýrů. Rozhodně tím budeme šetřit své ledviny, které jsou solí velmi zatěžovány. Když místo soli budeme pokrmy dochucovat bylinkami, budeme žít zdravěji a třeba ještě navíc objevíme spoustu nových zajímavých chutí.


Dobrým pomocníkem mohou být i bylinné čaje. Jde  hlavně o byliny jako je  černý rybíz, pampeliška, brusinka, kopřiva a mnohé další. Odvary z nich nám mohou být při odvodňování velmi nápomocné. Nutriční poradci doporučují mezi dalšími potravinami také ananas či ovesné vločky.  Mnozí  nedají dopustit na mořské řasy a považují je přímo za zázrak, který dokáže zbavit organizmus  těžkých kovů. Mořské řasy mají i jíné příznivé účinky na naše tělesné orgány, proto jsou velmi často používány při detoxikaci celého organizmu.


Doporučené množství soli pro většinu zdravých lidí je maximálně 5 g na den. V potravinách, které denně sníme, může být ale toto množství až třikrát větší. Proto je  dobré a důležité si spotřebu cukru a soli hlídat. Můžeme tím předejít i některým závažnějším nemocem.

Naše tělo tvoří z poměrně velké části voda, která je pro náš život velmi důležitá. To asi všichni dobře víme. Správný...

Sdílejte článek:

Recenze a hodnocení receptu


Napište vaší recenzi nebo komentář


Tento recept ještě nebyl okomentován
Odvodňovací dieta
Odvodňovací dieta

Autoři článku

HanaRohlenová
Velikonoční recepty - kuchařka ke stažení

Velikonoční recepty - kuchařka ke stažení

Připravili jsme pro vás nový velikonoční ebook, s trochou receptů, návodů, rad a postřehů....

Jak jsme zapojili děti do úklidu domácnosti

Jak jsme zapojili děti do úklidu domácnosti

Dítě, které se samo s chutí a bez domlouvání zapojuje do úklidu domácno...

Kopřiva dvoudomá, hnojivo pro naše tělo

Kopřiva dvoudomá, hnojivo pro naše tělo

Kopřiva dvoudomá roste všude kolem nás. Většinou kolem ní procházíme be...

Francouzské brambory

Francouzské brambory

Máte rádi francouzské brambory a hledáte recept na jejich přípravu? Potom jste na spr...

Top 10 smoothie

Top 10 smoothie

Od prvních slunečních paprsků na jaře, až do konce horkého léta, nám nápoje......

Heřmánek léčí nejen děti

Heřmánek léčí nejen děti

Heřmánek pravý se podává především dětem v podobě čaje na nadýmá...

Jak vařit rýži

Jak vařit rýži

Rýže a pokrmy z ní jsou každému notoricky známé a tak zabývat se teď tí...

Smoothie všeho druhu

Smoothie všeho druhu

Co je to vlastně smoothie? Jedná se o míchaný nápoj složený buď ze zeleniny, nebo ovo...

Jak vařit při cukrovce

Jak vařit při cukrovce

Cukrovka, neboli diabetes, je nemoc, při které náš organizmus nedokáže udržet správno...

Jak uvařit italské risotto

Jak uvařit italské risotto

Nebude v žádném případě řeč o vařené rýži, do které jsme přidali pytlík...

Jak vařit špagety

Jak vařit špagety

Špagety patří v naší kuchyni k nejoblíbenějším těstovinám. Zřejm...

Jak uvařit ledvinky

Jak uvařit ledvinky

  Leckdo z nás nad vnitřnostmi ohrnuje nos, ale v kuchyni některých zemí, například ve...

Naši partneři

×

Váš recept je nyní uložen!

Zaregistrujte se, aby jste se k uloženým receptům později dostal/a.
Přihlásit se přes sociální sítě


Podmínky použití | Ochrana os.údajů