článek

Okurka hadovka nejen na talíři


Dietní zeleninaOkurka hadovka patří mezi tu nejběžnější zeleninu. Koupíte jí p..
(celý článek)

Dietní zeleninaOkurka hadovka patří mezi tu nejběžnější zeleninu. Koupíte jí p...
Sdílejte obsah s přáteliDietní zelenina
Okurka hadovka patří mezi tu nejběžnější zeleninu. Koupíte jí prakticky všude a opravdu málokdy se stane, že by nebyla k dostání. To je její veliká výhoda. Můžete si jí dopřát kdykoliv. Mimo jiné se jedná o kaloricky nejlehčí druh, jelikož obsahuje 90% vody. Doporučuje při redukčních dietách. Další plus je, že není nadýmavá a nezpůsobuje alergie. Dá se z ní připravit mnoho variací salátů, polévka za studena či jednohubky.

Co obsahuje?
Takže kromě vody, okurka hadovka obsahuje vlákninu, která je dobrá pro naše trávení. Najdeme v ní také vitamíny A, B a C, jež posilují naší imunitu, zlepšují naši pleť, přičemž vitamin C působí proti únavě a je to účinný antioxidant. Z minerálů můžeme zmínit hořčík a draslík. O okurce je známo, že působí pozitivně na zanícené dásně, vyplavuje z těla toxiny, snižuje obsah kyseliny močové v krvi a podporuje funkci ledvin.

Okurka při použití zevně
Okurka se hojně využívá při výrobě různých kosmetických přípravků, jelikož její složení zabraňuje dehydrataci pleti, regeneruje jí, snižuje otoky – proto se doporučují obklady z čerstvých plátků okurek na oči. Okurka má také tonizační, hojivé a čistící účinky na pleť. Stačí si čas od času udělat pleťovou masku, např. z nastrouhané okurky a zakysané smetany. Okurka dokonce pomáhá proti spáleninám od slunce.

Co si z okurky připravit?
Šťáva z okurky a mrkve je účinná jako prevence proti artritidě a měla by i zmírňovat bolesti tuto nemoc provázející. Čerstvá okurka pomáhá ničit bakterie v ústech, a proto je účinná proti nepříjemnému zápachu z úst. Připravit si můžete například tzatziky – nastrouhaná okurka, česnek, kopr či jiné bylinky, sůl, pepř, zakysaná smetana. Osvěžující je okurkový salát – nastrouhaná okurka, ocet, cukr, sůl, trocha vody a pepř dle chuti. Okurkové jednohubky jsou obzvláště vhodné při dietě – na plátky okurky namažete lučinu a na ní už na co máte chuť (pažitku, plátkový sýr, libovou šunku, atp.)

Okurkový salát s krabími tyčinkami

Okurkový salát s krabími tyčinkami


Chutná, lehká večeře během chvilky? Žádný problém, okurkový salát s krabími tyčinkami je jasná volba.


Okurkový salát s cibulí

Okurkový salát s cibulí


Řádně vychlazený okurkový salát s cibulí je opravdu osvěžující. Vhodný ke grilovanému masu.  • Kuchař: Dana F.
  • Publikováno:

Kategorie: Rady a tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Okurka hadovka nejen na talíři.
Nebo hledejte podobné podle části názvu okurka hadovka nejen talíři .

Naši partneři