Onemocnění sítnice, aneb když se nám svět ztrácí před očima

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je oční choroba, která postihuje 15 procent seniorů. Je to onemocnění centrální části sítnice, a je nejčastější příčinou závažné ztráty zraku u starších lidí. Ze začátku mohou být příznaky nemoci jen těžko postřehnutelné. Zčásti je to dáno i tím, že zdravé, nebo méně nemocné oko, kompenzuje vidění druhého, postiženého oka. Z tohoto důvodu je velmi důležité časté samovyšetření. Je velmi jednoduché a doporučuje se provádět ho jednou týdně. Testovací pomůcka se nazývá Amslerova mřížka a otestovat se může každý na www.chcividet.cz.

VPMD se projevuje těmito symptomy:

- zamlžené vidění, barvy ztrácí na intenzitě

- zhoršené vidění za tmy a za šera


- v zorném poli se objevují našedlá nebo tmavá místa

- rozvlněné linie, například při čtení

- snížení centrální zrakové ostrosti (periferní vidění zůstává zachováno)

VPMD se vyskytuje ve dvou formách, suchá a vlhká.

Při suché formě se zrak zhoršuje postupně během let. U ní se nepodávají žádné speciální léky, ale paciet podporuje vitalitu očí různými doplňky s luteinem a vitamínem E, a také bohatým jídelníčkem.

Vlhká forma je charakteristická prorůstáním cév pod sítnicí a do sítnice. Tyto nově tvořené cévy pak propouští tekutinu nebo i krev do zadní části oka. Hromaděním této tekutiny vzniká na sítnici otok, který způsobí postupné zhoršení centrálního vidění. Celý komplex otoku, případné krve a prorůstajících cév pak dokáže výrazně snížit zrakovou ostrost během několika týdnů nebo měsíců. Na tuto formu existuje speciální léčba, která má za cíl potlačit nežádoucí růst nových cév v oblasti makuly.

Primář MUDr. Pavel Němec z Oční kliniky 1. LF UK a ÚVN v Praze a prezident České vitreoretinální společnosti vysvětluje: „Zatím neznáme způsob jak VPMD zcela vyléčit, ale dokážeme zastavit nepříznivý vývoj onemocnění a potlačit tak ztrátu zraku, která hrozí. Česká vitreoretinální společnost spouští v těchto dnech osvětovou kampaň „Chci vidět“, kde chceme na tuto nemoc upozornit. Cílem je zvýšit povědomí o nemoci u seniorů a jejich blízkých. Chceme přivést pacienty s příznaky VPMD k samotestování a následné návštěvě lékaře. Partnerem této osvětové aktivity je Česká diabetologická společnost a společnost Novartis.“

Prof. MUDr. Jan Škrha z interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, předseda České diabetologické společnosti zároveň upozorňuje na zvýšené riziko onemocnění sítnice právě u diabetiků.

V některých lékařských studiích se uvádí, že i vyšší krevní tlak má negativní vliv na rozvoj VPMD.

Společnost Novartis vyzývá kreativní spoluobčany ve výzvě Akce zrak“ k tomu, aby vymysleli něco, co usnadní život lidem se sítnicovým postižením, včetně již zmíněné VPMD. Pomůcka usnadňující pacientům běžný život je neocenitelná, a proto bude nejlepší myšlenka realizována a za pomoci společnosti Novartis uvedena do praxe.

Oční choroba VPMD lidem značně komplikuje život a krade jim každodenní malé radosti. A přitom se dá jednoduše pomocí Amslerovy mřížky samodiagnostikovat a následně léčit. Proto je důležité informovat ty nejohroženější a jejich blízké o možnostech, jak ztrátě zraku předejít.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Onemocnění sítnice, aneb když se nám svět ztrácí před očima, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: onemocnění, sítnice,, aneb, když, nám, svět, ztrácí, před, očima.

Kde najít informace



×