Podzim je tady! A nesmí chybět ani uzené

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

S příchodem podzimních měsíců se začínají rozpalovat také udírny. Ojedinělá vůně uzeného masa k chladným dnům jednoznačně patří. Pokud se v letošním roce chystáte na uzení poprvé, nejprve si o jednotlivých technikách něco zjistěte, abyste použili tu správnou.

Potraviny jsou během uzení vystavovány účinkům kouře, jehož úkolem je maso a další uzeniny vysušit a vytvořit na jejich povrchu vrstvu, která má především ochrannou funkci. Potraviny jsou totiž chráněny před napadením mikroorganismy. Uzené pochoutky jsou navíc specifické ojedinělým aromatem, a především nepopsatelnou chutí. Co se doby uskladnění týče, ta se odvíjí od toho, jak dlouho se potraviny udí.

Jaké techniky uzení existují?


Pokud se chystáte na uzení poprvé, čtěte tyto odstavce pozorně, abyste dodrželi správný postup. Velice důležité je maso naložit, přičemž vybrat si můžete ze dvou způsobů. Prvním je nakládání na sucho, při němž se používají sůl, česnek a někdy i další druhy koření. Potom maso uložíte do čisté nádoby a uskladníte při teplotě do 4 °C. Doba naložení závisí na tom, o jaký druh masa se jedná. U nižších bůčků postačí dva až tři týdny, u větších kusů, třeba krkovice, jsou potřeba tři až šest týdnů.

Druhou variantou je mokré nasolení, kdy se používá zhruba 800 gramů soli na 10 litrů vody. Připravíte si solný udící lák, který ještě můžete dochutit různým kořením a bylinkami, a pak do něj vložíte maso. Ideální je nejprve daný lák převařit a vychladit ho na teplotu 4 °C. Dbejte na to, aby bylo maso zcela ponořené, a následně ho zatižte. Kuřecí maso se nakládá jeden až pět dní před plánovaným uzením, vepřové maso tři až šest týdnů dopředu.


Jakmile nastane den uzení, vyjměte maso z láku, nechejte ho okapat (u suché techniky maso nejprve omyjte), a vzápětí ho napíchněte na nerezové háčky.

Rozlišují se tři druhy uzení podle teploty kouře v udírně, a to:

uzení studeným kouřem (teplota do 25 °C),

uzení teplým kouřem (teplota od 50 do 60 °C),

uzení horkým kouřem (teplota od 80 do 100 °C).

Studený kouř

V případě, že chcete, aby maso bylo navoněné a chráněné před mikroorganismy, postačí studený kouř. Studeným kouřem se udí zejména výrobky určené k dlouhodobé spotřebě, kam spadají lovecký salám, klobásky a podobně. Počítejte však s tím, že doba uzení je dlouhá a trvá dva až tři dny.

Teplý kouř

Chcete si udělat opravdu lahodnou slaninu? V takovém případě byste se měli naučit udit teplým kouřem. V udírně se teplota pohybuje okolo 50 až 60 °C, přičemž samotné uzení trvá 3 až 5 hodin.

Horký kouř

Poslední variantou je horký kouř, jehož úkolem je maso téměř propéct. V udírně teplota dosahuje takřka 100 °C, ale dávejte si pozor na to, aby oheň nepůsobil přímo na výrobky, protože by mohlo dojít k jejich spálení. To by byla obrovská škoda, nemyslíte?

Jak vybrat vhodnou udírnu?


Dostáváme se ještě k další důležité otázce. Jak vybrat vhodnou udírnu? Současný trh je totiž rozmanitý a nabízí nepřeberné množství modelů. Patříte mezi zdatné kutily? Třeba nebudete muset ani žádnou udírnu kupovat a vyrobíte si ji sami doma.

Multifunkční udírny

V domácím prostředí jsou nejvíce používané takzvané multifunkční udírny, v nichž vyudíte všechno od masa přes klobásy až po sýry. Používají jako palivo kvalitní dřevo, respektive dřevěnou drť či piliny. Často se doporučuje dovybavit takovou udírnu elektrickou topnou spirálou, díky které je proces uzení rychlejší a jednodušší.

Izolované udírny

Běžně dostupné udírny se používají především na podzim, tedy v období, kdy se venkovní teplota nepohybuje pod 5 °C. V okamžiku, kdy teplota klesne pod danou hranici, se už udit v klasických udírnách nedoporučuje. Jestliže si však chcete dopřát uzené potraviny i v zimě, zajímejte se o izolované udírny, jež je možné využívat celoročně. Izolované udírny si pořizují především profesionálové, kteří udí na různých komerčních akcích.

Elektrické udírny

Moderním řešením je elektrická udírna, která disponuje topnou spirálou pro snadnou a přesnou regulaci teploty. Nemusíte tak neustále teplotu uvnitř udírny hlídat, jako je tomu u jiných modelů. S elektrickou udírnou je proces rychlejší, obsluha intuitivní a pokrmy jsou zdravější.

Digitální elektrické udírny

Digitální éra zasáhla také natolik specifickou oblast, jako jsou udírny. Digitální elektrické udírny jsou vybavené digitálním displejem, na němž nastavíte všechny potřebné parametry. Protože se nepoužívá klasický kouř jako takový, chybí výsledným výrobkům takové to specifické aroma uzeného.

Gril kombinovaný s udírnou


Popularitě se těší kombinace grilu a udírny, která šetří spoustu místa na zahradě. V letním období můžete udírnu využívat ke grilování, na podzim zase k uzení.

Z čeho se udírny skládají?


V podstatě nezáleží na tom, jaký druh udírny zvolíte, neboť všechny mají nedílné součástky, bez nichž by nefungovaly. Udírna se tedy skládá z ohniště, kouřovodu, udící skříně a komínu.

Udírny se také vyrábějí z různých materiálů. Dlouhou životností se pyšní ocelová provedení, která jsou odolná i vůči nepřízni počasí. Jestliže hledáte levnější alternativu, sáhněte po pozinkované udírně, ovšem počítejte s kratší životností.

V případě, že si chcete vybudovat vlastní udírnu sami doma, zřejmě zvolíte dřevo, případně cihly. I když někteří výrobci se zaměřují také na dřevěné udírny, neboť svým vzhledem dokonale zapadnou do prostředí zahrady. Stačí se jen podívat na nabídku dnešního trhu a určitě si vyberete řešení, které nejvíce vyhovuje vašim představám a požadavkům.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Podzim je tady! A nesmí chybět ani uzené, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Podzim je tady! A nesmí chybět ani uzené.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: podzim, tady!, nesmí, chybět, ani, uzené.

Kde najít informace



×