Připravte se na pylovou sezónu pomocí bylinek

Článek byl publikován

Řešte jarní alergie včas
Zima letos sice nebyla až na samotný závěr příliš tuhá, většina z nás ale již nedočkavě vyhlíží jaro. Alergikům však kazí příchod jarního počasí skutečnost, že právě toto období je neodmyslitelně spojeno s pylovou sezónou. K nejčastějším alergickým projevům patří kýchání, rýma, zarudlé a slzící oči, případně i dýchací obtíže nebo zhoršení atopického ekzému. Tyto nepříjemné příznaky alergie je ale možné výrazně zmírnit, pokud se na pylovou sezónu připravíme s předstihem přírodními prostředky.


Na výběr je celá řada účinných bylin
Mezi bylinky nejčastěji užívané k utlumení alergické reakce patří ostropestřec mariánský známý především svým pozitivním působením na játra. Imunitní systém podpoří echinacea neboli třapatka nachová. Běžně dostupný a chutný roiboos je nejen významným antioxidantem, ale jeho pití je rovněž důležitou prevencí proti alergii. Zmírnit tyto potíže umí i ženšen po tisíciletí používaný v tradiční čínské medicíně a podobné účinky má i méně známý eleuterokok. Při alergii mohou pomoci i některé houby, například hlíva ústřičná, penízovka sametonohá, shiitake nebo třeba „obyčejný“ žampion. Významné protialergické účinky jsou připisovány méně známé perile křovité, naopak z těch známějších rostlin nesmíme zapomenout na černý rybíz, ořešák královský nebo kopřivu dvoudomou, která má výborný čistící účinek.


Trpělivost i opatrnost se vyplatí
Je třeba mít na paměti, že na rozdíl od syntetických léků je nástup účinku u bylinných preparátů pomalejší, v případě pylové alergie je vhodné začít s jejich užíváním již v předjarním období. U všech bylinek je třeba dělat přestávku v užívání. Nesmíme také zapomenout, že bylinky mohou mít vedle léčivých účinků i ty nežádoucí, vždy bychom si proto měli nechat poradit, zda je pro nás konkrétní bylinka vhodná, to platí zejména v případě těhotných a kojících žen.

Řešte jarní alergie včasZima letos sice nebyla až na samotný závěr příliš tuhá, většina z nás ale již nedočkavě vyhlíží jar...

Sdílejte článek:

Recenze a hodnocení receptu


Napište vaší recenzi nebo komentář


Tento recept ještě nebyl okomentován
Připravte se na pylovou sezónu pomocí bylinek
Připravte se na pylovou sezónu pomocí bylinek Připravte se na pylovou sezónu pomocí bylinek

Autoři článku

Tomáš Rohlena

Naši partneři

×

Váš recept je nyní uložen!

Zaregistrujte se, aby jste se k uloženým receptům později dostal/a.
Přihlásit se přes sociální sítě


Podmínky použití | Ochrana os.údajů