Proč se někteří Češi vyhýbají koupalištím napříč tropickým teplotám?

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nejen venkovní koupaliště se v důsledku tropických teplot plní, přesto však jsou mezi námi tací, kteří jejich návštěvu raději oželí. Důvody mohou být různé a často i opodstatněné. Zde jsou některé z nich.

Nespokojenost s vlastním tělem



Mnoho Čechů je nespokojeno se svým vzhledem a představa, že by své tělo měli nechat na pospas cizím pohledům jen v plavkách je děsí. Mnozí raději investují do vlastního bazénu nebo vodní osvěžení oželí.

Netýká se to pouze dospělých a nedá se ani říci, že by to byla převážně dámská záležitost. U dětí se strach z návštěvy veřejných koupališť začne často projevovat v období dospívání, kdy si začnou více všímat svého těla a porovnávají jej s těly svých vrstevníků, ale bohužel i s těmi, která jim představují média. Právě média plná štíhlých a zdánlivě dokonalých lidí nám často přinášejí pocit vlastní nedokonalosti.

Svou neochotu vysvléci se do plavek si často zdůvodňujeme různě. Někdo přizná, že se nechce vystavovat v plavkách, jiný svou nechuť maskuje různými výmluvami. Vymlouváme se, že nemáme v čem jít, že je již pozdě nebo třeba na to, že bude bazén beztak plný.


Ohroženi špínou



Pro někoho je už jen pouhá představa vody, ve které krom spousty lidských těl plave i mnoho dalšího, prostě noční můrou. Než by riskoval, že do něčeho takového smočí, byť je špičku palce u nohy, raději zůstane doma a spokojí se s lavorem vody.

Prostranství, kde se během dne vystřídá mnoho lidí jsou zkrátka z hlediska hygieny poněkud záludná. Provozovatelé se snaží v areálech koupališť udržovat čistotu, nicméně lidé jsou zkrátka takový, že si s dodržováním řádů a pořádku všeobecně příliš hlavu nedělají.

Koupaliště mají ve svých řádech zakotvena určitá pravidla, podle kterých by do jejich areálu neměl přijít člověk trpící kožními nemocemi, jako jsou například bradavice, ani jinými neduhy, které by mohly ohrozit další návštěvníky. Ukotvují také vhodné plavecké oblečení. To ovšem neznamená, že lidé tato pravidla respektují.

Ve snaze zajistit zdravotní nezávadnost vody jsou průzračné vodní nádrže koktejlem chemikálií, do kterého přispívají nejen chemikálie upravující kvalitu vody, ale také množství látek, které se do ní dostanou z opalovacích krémů a další kosmetiky. Zkrátka všeho, co své kůži či plavkách zanesou do vody návštěvníci. Zkrátka nevábná představa, kterou ještě zhoršuje fakt, že některým (nejen dětem) vůbec nevadí do bazénu vykonat potřebu.

Nic není zadarmo



Povoz koupaliště něco stojí. Za den u čisté vody mnohde zaplatíte třeba i sto korun za osobu, což při přepočtu na celou rodinu není zrovna radostná vyhlídka. Vedle toho ani občerstvení na koupalištích nebývá za pakatel a jen málokde si můžete zdarma natočit pitnou vodu. Co ale dělat, když je vedro, potravinám pobyt v horku nesvědčí a žízeň vás tlačí k nadstandardnímu pitnému režimu?

Mnohým při kalkulaci rozpočtu na jeden koupací den naskočí husí kůže, a nakonec se raději spokojí v chladnou vodou ve sklenici a posezením ve stínu. Jiní na to mají svéráznější metody. Majitelé koupališť tak často narážejí na díry v plotech svých areálů, nebo se setkávají s lidmi, kteří se různými, mnohdy až komickými způsoby, snaží dostat přes pokladny koupališť bez placení.

Tak trochu těsno



Hlavně v horkých dnech, zejména těch víkendových, je to hlava na hlavě. Taková masa lidí na jednom místě spojená s hlukem se neslučuje s představou klidného osvěžujícího odpočinku. Někomu už jen pomyšlení na řvoucí malé dítě způsobuje osypky a představa, že se ocitne někde, kde je takových exemplářů víc, je zlým snem.

Čím více hlav na jednom místě, tím větší hluk a bezohlednost. Každý chce své místo na břehu i dostatek prostoru ve vodě. Někoho dokáže rozpálit do běla i dlouhá fronta k občerstvení. Ve snaze obhájit své zájmy se často uchylujeme k hádkám a někdy dochází i k potyčkám, a přitom všichni chceme to samé. Užít si léto.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Proč se někteří Češi vyhýbají koupalištím napříč tropickým teplotám?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace



×