Škůdci na našich záhonech a jak na ně

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli


Když slyšíme o škůdcích na zahradě, většinou si okamžitě představíme ty nejznámější. Krtky, hraboše, plže, mšice. Škůdců je bohužel celá řada, od těch větších, jako je právě krtek a další savci, přes slimáky až k různým druhům hmyzu. Dnes existuje spousta chemických přípravků na jejich hubení, ale někdy není třeba hned sahat po chemii. Škůdců se můžeme zbavit i mnoha šetrnějšími způsoby. Třeba vysazením jejich přirozených predátorů. Nebo zkusme vysadit některé rostliny, jejichž „vůně“ je odpuzuje. Také není od věci vyzkoušet některé z osvědčených rad starších a zkušenějších zahradníků.

Takový krtek vlastně ani vegetaci neškodí. Jeho podzemní cestičky a chodby a ošklivé kopečky hlíny však naší zahradě na kráse rozhodně neprospějí. Zemina se také často propadá a záhony tím samozřejmě trpí. Takže jak na krtka? Je chráněný, takže zabít ho nemůžete. Ideální je, poslat ho prostě jinam. Vadí mu průvan, zápach, vibrace, hluk. Je mnoho druhů elektronických zvukových a vibračních zařízení, která by měla krtka z naší zahrady odehnat a donutit ho ke stěhování. Jejich účinky jsou ale dost sporné. Zkuste mu do krtince nalít kyselé mléko, položte mu tam olomoucké tvarůžky nebo psí srst. Větrné mlýnky na tyči ho také spolehlivě znechutí. Velmi účinný je zápach benzínu. Pod krtinec vložte noviny polité benzínem a jeho zápach se bude linout celou chodbičkou. I když zase, kdo by chtěl mít v půdě na zahradě benzín, že? Nejlepší je vyzkoušet několik způsobů likvidace najednou. Vysazením afrikánů nebo pryšce křižmolistého krtka možná také přesvědčíte aby se vaší zahrádce vyhnul. Vyplavit krtka nezkoušejte, umí totiž plavat a tak si jen vyhrabe jinou chodbičku.

Mšice jsou dalším velkým nepřítelem zahradníků. Většinou se shlukují na spodních stranách listů, kde vysávají šťávu z rostliny a tím ji ničí. Velmi snadno se přenáší. Pokud někde uvidíte větší množství mravenců, zbystřete, protože mravence totiž přitahuje medovice, kterou mšice vylučují. Přirozenými pomocníky při likvidaci mšic je slunéčko sedmitečné nebo larvy některých motýlů. Mšice také nesnášejí vylouhovaný roztok z nedopalků, kopřivový nebo česnekový nálev. Pokud se ale přemnoží, nevyhnete se asi chemickým přípravkům. V těchto případech pozorně čtěte složení na obalu, některé nejsou vhodné k použití v domácnostech.

Plži jsou slizcí, oškliví a všechno ožerou. Nemáme je rádi. A v zahradě už vůbec ne. Bojujeme s nimi od května do července. Není to boj snadný, měli bychom ale jejich množství alespoň omezit. Sbíráme je rukou, a úspěšně také chytáme do pastí na pivo. Do půdy zapusťte plastový kelímek do poloviny naplněný pivem. Také proti nim můžeme bojovat pomocí jejich přirozených nepřátel. Nejlepší a nejúčinnější jsou kachny. Ty vás slimáků určitě zbaví. Ale samozřejmě ne v každé zahradě je pro kachny místo. Také ježci nám pomohou, nebo ropuchy a skokani. I někteří ptáci považují plže za pochoutku. Kromě toho plži nesnášejí pach kopru, šalvěje, levandule, pelyňku a dalších rostlin.


Housenky, larvy hlavně motýlů, například běláska zelného. Požírají listy rostlin a hubí je. Nejlepší je prostě je vysbírat, poškozené výhonky odstranit. Nejlepšími ochránci před housenkami je zpěvné ptactvo. Takže udělejte ze své zahrady pomocí budky, nebo krmítek a pítka pro ptactvo příjemný prostor a budete bez starostí.

Kromě mšic jsou i jiné druhy hmyzu obávanými škůdci našich zahrad a balkónů. Třeba mandelinka bramborová, housenky běláska zelného, nebo dřevokazné druhy jako jsou červotoči. Kromě toho se rádi obejdeme i bez klíšťat a komárů, že? Jeden z lety osvědčených prostředků na hubení různých škůdců je vychladlý odvar z vařených brambor. Stojí to za vyzkoušení.

Ale nezapomínejme, že mnoho druhů hmyzu jsou našimi spojenci a naše zahrady je potřebují. Třeba tzv. opylovači jako například včela medonosná, čmelák. Prospěšní jsou i hrobaříci, chrobáci, slunéčka sedmitečná a mnoho a mnoho dalších. Hmyz naše zahrada k životu potřebuje. A těch prospěšných druhů je rozhodně víc než škůdců.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Škůdci na našich záhonech a jak na ně, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Škůdci na našich záhonech a jak na ně.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: Škůdci, našich, záhonech, jak.

Kde najít informace



×