Stravování, základ pro zdraví našich dětí

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nesnídá, ze svačiny ochutná, oběd odbyde…
Mnoho rodičů trápí stavování jejich dětí. Děti dost často odmítají snídat, na svačinu přes všechno hraní nemají čas a oběd jim většinou nechutná. Na odpolední svačinu obvykle rodiče zapomínají nebo se dětem koupí nějaká ta přesnídávka do ruky a k tomu bílý rohlík…a večeře? To je marná snaha přece jen do nich něco dostat…večer u televize. Samozřejmě – děti mají období klidu a vyžadují méně stravy, občas nechtějí jíst vůbec, a naopak období růstu, kdy do sebe jídlo hází jako „lopatou“ a nestačíme se divit, co se do nich vejde. Důležité však je, vytvořit u dětí dobré a zdravé stravovací návyky. Jíst by se totiž mělo v klidu u stolu…bez televize nebo telefonu a mít na to dostatek času. Je důležité ráno včas vstát, ať je prostor na snídání. Svačinu nehltat za chůze či běhu a to samé platí o obědu a večeři. A jestliže naučíte dítě zdravě jíst už odmalička, nebudete mít později ve školním věku do nich dostat zeleninu, luštěniny a ovoce.

Co k snídani?
K snídani jsou vhodné kaše – nejlépe doma připravené, jelikož kupované obsahují příliš cukru, ale i soli a konzervačních látek. Klidně si můžete drcené ovesné vločky naložit večer do mléka a ráno už jen krátce povařit. Osladit medem/čekankovým/agávovým sirupem či sušeným/čerstvým ovocem. Pokud nejsou děti alergické na ořechy, tak určitě přidejte vlašské ořechy třeba i dýňová a slunečnicová semínka. Pokud však „sladké“ kaše nejí, vyzkoušejte celozrnné pečivo s tvrdým, kvalitním, tučnějším sýrem či libovou šunkou. S uzeninami však opatrně, doporučují se pouze dvakrát do měsíce. Vhodné jsou i čerstvé sýry a lučina. Další variantou může být i bílý jogurt s pohankovými vločkami nebo doma vyrobeným musli a ovocem.

Co k svačině?
Někdo si možná říká, že svačiny nejsou důležité – „vždyť nemá hlad, tak mu to nebudu cpát!“ Ale jde o to, aby dítě mělo stále dostatek energie a jeho tělo + mozek pracovalo správně. Nutričně hodnotnými potravinami dodáme organismu potřebné živiny. Dítě pak méně marodí a správně se vyvíjí. Svačiny také udržují stabilní hladinu cukru v krvi…samozřejmě za předpokladu, že ke „sváče nezblajzne tabulku čokolády“. Můžete doma vyzkoušet vyrobit musli tyčinky, různé celozrnné nebo jáhlové placky (jemně sladké), ovesné sušenky, apod. Vhodné jsou i zakysané mléčné výrobky. K tomu ovoce a zelenina.


Obědy a večeře vydají na samostatný článek, to je opravdu na dlouhé povídání. Poslední co dodat - nezapomínejte přes den na doplňování tekutin. Pozor! Na sladké pití, které nejen ničí sklovinu zubů, ale může způsobovat hyperaktivitu a alergické reakce a astma. Vhodnou volbou jsou neslazené čaje, voda či doma vyrobené šťávy.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Stravování, základ pro zdraví našich dětí, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Stravování, základ pro zdraví našich dětí.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: stravování,, základ, pro, zdraví, našich, dětí.

Kde najít informace



×