Nabídka
Přidej
článek

Stravování, základ pro zdraví našich dětí


Nesnídá, ze svačiny ochutná, oběd odbyde…Mnoho rodičů trápí stavování jejich dětí. Děti dost často odmítají snídat, na sv..
(celý článek)

Nesnídá, ze svačiny ochutná, oběd odbyde…Mnoho rodičů trápí stavování jejich dětí. Děti dost často odmítají snídat, na sv...


Nesnídá, ze svačiny ochutná, oběd odbyde…
Mnoho rodičů trápí stavování jejich dětí. Děti dost často odmítají snídat, na svačinu přes všechno hraní nemají čas a oběd jim většinou nechutná. Na odpolední svačinu obvykle rodiče zapomínají nebo se dětem koupí nějaká ta přesnídávka do ruky a k tomu bílý rohlík…a večeře? To je marná snaha přece jen do nich něco dostat…večer u televize. Samozřejmě – děti mají období klidu a vyžadují méně stravy, občas nechtějí jíst vůbec, a naopak období růstu, kdy do sebe jídlo hází jako „lopatou“ a nestačíme se divit, co se do nich vejde. Důležité však je, vytvořit u dětí dobré a zdravé stravovací návyky. Jíst by se totiž mělo v klidu u stolu…bez televize nebo telefonu a mít na to dostatek času. Je důležité ráno včas vstát, ať je prostor na snídání. Svačinu nehltat za chůze či běhu a to samé platí o obědu a večeři. A jestliže naučíte dítě zdravě jíst už odmalička, nebudete mít později ve školním věku do nich dostat zeleninu, luštěniny a ovoce.

Co k snídani?
K snídani jsou vhodné kaše – nejlépe doma připravené, jelikož kupované obsahují příliš cukru, ale i soli a konzervačních látek. Klidně si můžete drcené ovesné vločky naložit večer do mléka a ráno už jen krátce povařit. Osladit medem/čekankovým/agávovým sirupem či sušeným/čerstvým ovocem. Pokud nejsou děti alergické na ořechy, tak určitě přidejte vlašské ořechy třeba i dýňová a slunečnicová semínka. Pokud však „sladké“ kaše nejí, vyzkoušejte celozrnné pečivo s tvrdým, kvalitním, tučnějším sýrem či libovou šunkou. S uzeninami však opatrně, doporučují se pouze dvakrát do měsíce. Vhodné jsou i čerstvé sýry a lučina. Další variantou může být i bílý jogurt s pohankovými vločkami nebo doma vyrobeným musli a ovocem.

Co k svačině?
Někdo si možná říká, že svačiny nejsou důležité – „vždyť nemá hlad, tak mu to nebudu cpát!“ Ale jde o to, aby dítě mělo stále dostatek energie a jeho tělo + mozek pracovalo správně. Nutričně hodnotnými potravinami dodáme organismu potřebné živiny. Dítě pak méně marodí a správně se vyvíjí. Svačiny také udržují stabilní hladinu cukru v krvi…samozřejmě za předpokladu, že ke „sváče nezblajzne tabulku čokolády“. Můžete doma vyzkoušet vyrobit musli tyčinky, různé celozrnné nebo jáhlové placky (jemně sladké), ovesné sušenky, apod. Vhodné jsou i zakysané mléčné výrobky. K tomu ovoce a zelenina.

Obědy a večeře vydají na samostatný článek, to je opravdu na dlouhé povídání. Poslední co dodat - nezapomínejte přes den na doplňování tekutin. Pozor! Na sladké pití, které nejen ničí sklovinu zubů, ale může způsobovat hyperaktivitu a alergické reakce a astma. Vhodnou volbou jsou neslazené čaje, voda či doma vyrobené šťávy.


  • Kuchař: Dana F.
  • Publikováno:

Kategorie: Zdraví

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Stravování, základ pro zdraví našich dětí.
Nebo hledejte podobné podle části názvu stravování, základ pro zdraví našich dětí .

Naši partneři