článek

Svátek sv. Patrika: duchovní oslava nebo komerce?


Svátek sv. Patrika rychle zdomácněl i u nás. V posledních letech si nachází stále více příznivců. Sv. Patrik byl misionář..
(celý článek)

Svátek sv. Patrika rychle zdomácněl i u nás. V posledních letech si nachází stále více příznivců. Sv. Patrik byl misionář...


Svátek sv. Patrika rychle zdomácněl i u nás. V posledních letech si nachází stále více příznivců. Sv. Patrik byl misionář, který přinesl do Irska křesťanství. Za den jeho úmrtí se považuje 17. březen. Tento den je státním svátkem v Irsku a některých dalších zemích. Slaví se však po celé Evropě i v severní Americe, tedy v oblastech, kam v minulosti vysídlili ve větším množství Irové a svůj svátek přinesli do nového domova.

Oslavám vládne zelená

Pro oslavy spojené se sv. Patrikem je charakteristický symbol trojlístku v jasně zelené barvě. Tímto symbolem vysvětloval sv. Patrik lidem svatou trojici. Zelená barva symbolizuje zelené irské pláně. Svátky laděné do zelena rovněž hlásí příchod blížícího se jara. I výzdoba se volí hlavně zelená, lidé si malují na obličej zelené trojlístky, oblékají se do zelené.

Zpěv a tanec v ulicích

Nedílnou součástí oslav jsou osobité irské tance a tradiční hudba. V Irsku je tento svátek slaven velmi bouřlivě, lidé neváhají zpívat a tančit v ulicích, v parcích, v hospodách, zkrátka všude. Irské pivo teče proudem. Nejedná se o žádná umělá folklorní představení v podání uměleckých souborů. Irové žijí a slaví velmi spontánně a přirozeně.

Oslavy u nás

V naší zemi nežije mnoho Irů a ani křesťanská tradice není tak silná, jako v Irsku. Přesto je svátek sv. Patrika poměrně populární. Oslavy se konají zejména v irských hospodách, nicméně i v ulicích lze spatřit tanečníky a slyšet tradiční irskou hudbu. I na původně organizovaných hudebních akcích se postupem času a vypitého piva lidé roztancují a rozezpívají.

Oslava víry vs. komerce

V podstatě obojí. Ale v dobrém smyslu. Podniky využívají svátek k propagaci irských jídel a pití, gastronomický zážitek je podbarven hudební produkcí v tradičním irském stylu. Návštěvník má tak možnost uctít památku světce a díky doprovodnému programu si rozšířit znalosti o irské kultuře a gastronomii.


  • Kuchař: Redakce
  • Publikováno:

Kategorie: Rady a tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu svátek sv. patrika: duchovní oslava nebo komerce? .

Naši partneři