Syrovou nebo tepelně upravenou? Zvolte nejšetrnější způsob přípravy zeleniny.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli


Tepelná úprava zeleniny rozhodně není žádná velká věda. Ale také je pravda, že u různých druhů zeleniny se může dost podstatně lišit. A necitlivým zacházením s ní se zbavujeme velké části důležitých látek, které ten který druh zeleniny obsahuje. A to je jistě velká škoda. Špatnou tepelnou úpravou také mnohé druhy zeleniny ztrácejí svou původní chuť, mění se jejich barva nebo konzistence. Takže se ještě připravujeme o požitek ze zeleninového jídla, příliš si nepochutnáme, a to také nechceme.

Samozřejmě nejvíce vitamínů a minerálních látek obsahuje zelenina čerstvá. Takže se nabízí, že ideální je konzumovat ji syrovou. Třeba v salátech nebo jako přílohu. Ale ne každá zelenina je dobře stravitelná za syrova. Některé druhy zeleniny totiž tepelnou úpravu přímo vyžadují. A tady je dobré vědět, jak s kterým druhem zeleniny při tepelné úpravě zacházet.

Dobře a správně připravené zeleninové jídlo je totiž velmi chutné a rozhodně bychom ho neměli nechávat jen vegetariánům a veganům. Připravili bychom se tím o velké gurmánské požitky. Takže věřte tomu, že rozhodně stojí za to, znát pár zásad při jeho přípravě.

Za syrova je vhodné konzumovat zeleninu, která obsahuje větší množství vody. Tato zelenina obsahuje také množství vitamínů, hlavně vitamín C, který se tepelnou úpravou ničí. Mezi tyto druhy zeleniny patří především všechny druhy zelených salátů, salátové okurky, rajčata apod. Můžeme z nich připravit různé saláty, nebo tuto syrovou zeleninu použít jako přílohu. Hlavně v teplém období roku tuto přípravu jídla oceníme, protože ve velkých vedrech máme raději osvěžující a lehké saláty z čerstvé zeleniny, než těžší dušená či vařená jídla. Ta jsou nám prospěšná především v chladnější polovině roku, protože nás zahřejí a podpoří naše trávení.


Zeleninu, která obsahuje větší množství vlákniny a škrobu, raději před jídlem tepelně upravujeme. Jedná se například o brambory, mrkev, petržel, celer. Také květák, brokolici, kapustu, kedlubny a podobné brukvovité plody vaříme, dusíme, pečeme, krátce restujeme nebo vaříme v páře. Vaření v páře je k surovinám nejšetrnější, naopak nejvíce vitamínů a minerálů ztrácí zelenina dlouhým vařením. Krátké restování při přípravě třeba špenátu je také vhodnější než dlouhé dušení.

Při přípravě zeleninových jídel, jak za syrova nebo s tepelnou úpravou, je důležité používat kvalitní tuky. Osvědčil se hlavně olivový olej, ghí (přepuštěné máslo), a hodně se začíná používat olej kokosový.

Nesmíme zapomínat na zeleninu zpracovávanou kvašením, protože ta je pro náš organizmus velmi přínosná. Kvašením se zvyšuje její stravitelnost, a prospěšná je i přítomnost bakterií mléčného kvašení. K druhům nejčastěji používaným pro nakládání, patří například červená řepa, zelí, okurky nakládačky, cibule, papriky. Také si můžeme naložit zeleninové směsi, kde je pohromadě mrkev, celer, hrášek, kukuřice, chilli papričky a mnoho dalších.

Denně bychom měli mít na talíři zeleninu, a to jak syrovou, tak i tepelně upravenou. Známe mnohem více druhů než jsme tu uvedli a existují stovky receptů jak z nich připravit báječná jídla. Přílohy, hlavní jídla, lehké a zdravé svačiny a večeře. Kvalitní, čerstvá a pokud možno sezónní zelenina nám obohatí jídelníček nejen o chutné pokrmy, ale prospěje našemu zdraví.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Syrovou nebo tepelně upravenou? Zvolte nejšetrnější způsob přípravy zeleniny., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace



×