Také vám doma zůstává spousta starého pečiva?

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Také vám doma zůstává spousta starého pečiva?
Z obavy, že večer nebudete mít co jíst se pro jistotu stavíte do pekárny, kde koupíte čerstvé rohlíky a chleba? Jenže pak si objednáte pizzu, děti se nají u kamarádů a všechno čerstvé pečivo ztrácí své přídavné jméno čerstvé? I přesto, že další den na snídani se ještě sníst dá, to samé se další večer říct nedá. Už jste si někdy zkusili spočítat, kolik peněz skrz suché pečivo vyhodíte? Jak už staré pečivo zbytečně nevyhazovat nebo alespoň minimalizovat jeho ztráty, to vám teď prozradíme. Budete se divit, jak lehké to je.

Méně pečiva nutně nemusí znamenat, že večer nebudete mít co jíst
První pravidlo, které vám pomůže ušetřit při nákupu pečiva uplatníte už v obchodě u regálu s pečivem. Často se do obchodu stavujete ne rovnou z vaší kuchyně, nýbrž po celém dni v práci. Proto je zcela normální, že nemáte ani tušení, jak to s pečivem u vás doma vypadá - co snědli děti, co dojedl váš manžel/manželka. V těchto případech, dříve než vzít nějaké pečivo pro jistotu, je lepší domů zavolat a na stav pečiva se optat. Takto můžete ušetřit až 30 Kč za chleba a 20 Kč za rohlíky. To máte hned 50 Kč, kterými jste mohli lépe nakrmit vaše prasátko na úspory.

Když už přece jenom nějaké pečivo vezmete a doma zjistíte, že zbytečně, zachraňte to tak, že čerstvé pečivo schováte do mrazáku. Až ho v případě potřeby z mrazáku vytáhnete a ono rozmrzne, bude jako čerstvé. V mrazáku si pečivo můžete schovávat i pro případ nečekaných návštěv. Takhle návštěvy pohostíte, aniž byste museli do obchodu.

Jak uschovat pečivo, aby vám dlouho vydrželo?
Aby pečivo vydrželo déle jako nové, nesmíte ho nechat na vzduchu oschnout. Použít můžete klasické mikrotenové sáčky či ještě lépe plastové uzavíratelné vzduchotěsné krabice. Pro větší množství pečiva postačí praktický chlebník, který je doporučeno pravidelně umývat. Aby pečivo vydrželo déle čerstvé, můžete ho uschovat v papírových sáčcích či chleba jen v ošatce přikrýt čistou plátěnou utěrkou. Každopádně s časem nic nezmůžete, tmavé i bílé pečivo začne být časem tak říkajíc gumové a začne osychat. A to je okamžik pro vás - vánočku z druhého dne i již otevřený toustový chléb lze využít. Z vánočky uděláte vynikající žemlovku a toustový chléb krásně zapečete v toustovači. Věřte, že nikdo nic nepozná.


Pečivo, které nelze už nijak zpracovat ale oschne stejně. Vaším úkolem je tak dohlédnout na to, aby uschlo pořádně. I v sušené formě jej lze totiž využít.

Když už pečivo osychá, dohlédněte na to, aby uschlo pořádně
Abyste pečivo využili i po jeho uschnutí, je důležité dohlédnout na to, aby uschlo ještě dříve, než začne plesnivět. Pro to se doporučuje dávat pečivo na teplé radiátory nebo do děravé papírové bedny. Dokonale usušené rohlíky lze semlít nebo klasicky nastrouhat na strouhanku. Tu uschováte v uzavíratelné sklenici. Z usychajícího chleba, veky i rohlíků lze vytvořit křupavé krutony do polévky. Drobky usušeného pečiva skvěle využijete i pro zahuštění guláše.

Kdybyste však nevěděli, co ještě s pečivem provést, můžete se obrátit na vaši rodinu a známé, kteří chovají slepice a dobytek. Zvířata si na namočeném pečivu určitě pochutnají.

Jak vidíte, na pečivu se dá i ušetřit, když ho nakupujete s mírou, využijete i pečivo z druhého dne nebo zpracujete usušené pečivo. Schválně tento plán na vaší domácnosti aplikujte a uvidíte, jak bude domácnost efektivní.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Také vám doma zůstává spousta starého pečiva?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: také, vám, doma, zůstává, spousta, starého, pečiva?.

Kde najít informace



×