článek

Veganství, vitarianství nebo frutariánství? Co je co?


Ať si každý jí po svémPryč jsou ty časy, kdy byl člověk buď masožravec, nebo vegetarián. Za posledních dvacet let prošla ..
(celý článek)

Ať si každý jí po svémPryč jsou ty časy, kdy byl člověk buď masožravec, nebo vegetarián. Za posledních dvacet let prošla ...


Ať si každý jí po svém
Pryč jsou ty časy, kdy byl člověk buď masožravec, nebo vegetarián. Za posledních dvacet let prošla výživa, její směry a způsob stravování velkým rozvojem. Lidé začali přemýšlet nad tím, co jedí, odkud to pochází, jak to bylo zpracováno, ale také jak to na talíři vypadá. A není se čemu divit. Potravinářský průmysl už není to, co býval, kdy člověk zašel do jediné „sámošky“ široko daleko a koupil prošlé jogurty, bílé rohlíky a „limošku“. V zelenině sehnal místní ovoce a zeleninu. Dnes je neuvěřitelný a nepřeberný výběr surovin, potravin, ovoce a zeleniny. Bohužel díky důrazu na kvantitu a ne na kvalitu si člověk musí dávat pozor na to, co jí. A právě s rozvojem konzumního způsobu života dochází postupně ke vzniku různých alternativních výživových směrů jako je například vitariánství, frutariánství, makrobiotika, atp. Kladem takového vývoje je možnost výběru.

Kdo se v tom má vyznat?
Vegetariánství zná asi každý – jedná se způsob stravování, při kterém je z jídelníčku vynecháno maso a výrobky z něj. V České republice má tento směr nejdelší tradici. Většinou se pro něj lidé rozhodnou z etických důvodů, kdy jim vadí porážka zvířat. Vegetariánství má několik odnoží – patří sem třeba ovo-vegetariánsví (jí se vajíčka), pollo-vegetariánství (nejí červené maso jiné ano), atp. Bílkoviny vegetariáni získávají konzumací tofu, dýňových semínek, ovesných vloček, fazolí, atd.
Makrobiotika – povoluje konzumaci celozrnných potravin, bobů, omezuje mléčné výrobky někdy i maso.
Vitariánství = raw strava (nebo také raw food) – stále více lidí se vydává touto cestou. Jedná se o styl života, kdy jíme pouze to, co neprošlo tepelnou úpravou nad 42°C. Jakmile se při přípravě pokrmu překročí 42°C ničí se cenné enzymy. Vitariáni hojně jí čerstvou zeleninu, ovoce, semínka, ořechy, atd.
Frutariánství – není omezeno na konzumaci ovoce, jak by se podle názvu mohlo zdát. Frutarián sní pouze to, co bylo získáno, aniž by byla poškozena rostlina.
Veganství – se pokládá za životní styl, kdy se nepřijímá nic živočišného původu a vyřazuje se i kosmetika s živočišnými aditivy, drogerie testovaná na zvířatech.

Snad už máte jasno. Na našich stránkách můžete vyzkoušet recepty různých výživových směrů a posoudit sami.


  • Kuchař: Dana F.
  • Publikováno:

Kategorie: Dieta

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Naši partneři