Nabídka
Přidej
článek

Velikonoce - svátek opředený historií vítání jara…


Velikonoce - svátek opředený historií vítání jara…Velikonoce nejsou spojeny pouze s s tradiční pomlázkou, barvením krasli..
(celý článek)

Velikonoce - svátek opředený historií vítání jara…Velikonoce nejsou spojeny pouze s s tradiční pomlázkou, barvením krasli...


Velikonoce - svátek opředený historií vítání jara…
Velikonoce nejsou spojeny pouze s s tradiční pomlázkou, barvením kraslic a s tradičním velikonočním beránkem. Víte však pravou historii Velikonoc? Nahlédněte s námi trochu více do hloubky této krásné tradice, která sahá daleko dál než křesťanské tradice.


Svátek vítání jaraNaši pohanští předci měli původně na Velikonoce vítali jaro a oslavovali nový rok. Velikonoční zajíček je spojen se symbolem Velikonoc a jedná se o nejstarší obřadní zvířátko, které údajně pomáhalo keltské bohyni spojené s tímto jarním obdobím, Ostaře. Odtud pochází původní název tohoto krásného svátku Ostern. Předci oslavovali zejména symboly plodnosti a probouzející se přírody. Dalším symbolickým zvířetem je například liška, podle které se v Čechách a na Moravě se první postní neděle jmenovala liščí. Ke starým jarním rituálům, které se v některých částech Země stále dodržují, patří také vynášení a topení Morany, symbolu zimy a starého roku.


Lidové VelikonoceBarevné kraslice a pomlázka jsou krásnou tradicí Velikonoc, dříve však kraslice sloužili v Persii jako novoročenka. Pletení pomlázky a šlehání žen je tradice, která také prošla svým vývojem. Ve starých dobách se šlehali muži i ženy navzájem. Vrbové proutky spletené dohromady mají obrovskou symboliku probouzející se přírody a její obrody.

Velikonoční beránek

Velikonoční beránek


Tradiční velikonoční beránek...


Vejce na tvrdo

Vejce na tvrdo


Použijte vejce na tvrdo pro barvení kraslic...


Vaječný salát s domácí majonézou

Vaječný salát s domácí majonézou


Co si počít s velikonočními vejci? Udělejte si pomazánku...


Rozhuda s čerstvým medvědím česnekem

Rozhuda s čerstvým medvědím česnekem


Delikátní pomazánka, která je spojena s jarem, tak jako jsou Velikonoce...


Pečený králík

Pečený králík


Jemné králičí maso je velmi lahodné a zároveň dietní...  • Kuchař: Adéla S.
  • Publikováno:

Kategorie: Rady a tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Naši partneři