Nabídka
Přidej
článek

Vládou nařízený respirátor – jak jej udržovat ve formě


Poté, co vláda České republiky zavedla povinnost nosit respirátory na většině míst, kde se lidé setkávají, vyvstala na po..
(celý článek)

Poté, co vláda České republiky zavedla povinnost nosit respirátory na většině míst, kde se lidé setkávají, vyvstala na po...


Poté, co vláda České republiky zavedla povinnost nosit respirátory na většině míst, kde se lidé setkávají, vyvstala na povrch skutečnost, že respirátor je vlastně drahá záležitost a s tím i potřeba starat o něj. Funkční nanoroušky představují poměrně velký zásah do peněženky a chirurgické roušky zase nechrání na sto procent, a tak nejlepší možností zůstává respirátor. Problémem může být, že respirátory se nemohou nosit opakovaně, jenže při vhodném zacházení to jde i s opakovaným použitím.

Respirátor označený jako KN95/FFP2 se vyrábí v Číně a nemá se standardním FFP2 nic moc společného. Hlavní rozdíl je v tom, že neprošel evropským schvalovacím procesem, a proto mohou být o několik vrstev ochranné látky chudší než běžné, Evropou schválené respirátory FFP2.
Jak tedy prodloužit životnost respirátoru? Při vhodném zacházení a používání respirátoru lze jeho použití několikrát opakovat, protože jej zbavíte případných bakterií a virů.

Pasterace


Už dříve při první vlně se šířily mnohé informace, jak prodloužit účinnost respirátoru. Podle odborníků z Českého vysokého učení technického je nejjednodušší a nejšetrnější metodou zahřátí respirátoru v například troubě na 60 až 70 stupňů Celsia, a to asi na 30 minut. Pasterací totiž hubíte přítomné mikroby. Každý respirátor může touto metodou projít až několikrát. Při pasteraci se pokaždé sníží filtrační účinnost přibližně o 0,16 %.

Mikrovlnná trouba

Respirátor také můžete výborně sterilizovat v mikrovlnné troubě, neplatí to ovšem pro respirátory s kovovou sponou a také pro nanorespirátory. Do plastové misky nalijete asi půl deci vody, kterou dáte do mikrovlnky. Na misku potom dáte mřížku a na ni dáte několik dní používaný respirátor vnější stranou dolů. Výkon 1100 W bude potřebovat 90 sekund, výkon 800 až 1000 W bude potřebovat 3 minuty a výkon 500 až 700 W bude potřebovat asi 300 sekund.

Etanol


Speciální prostředek na bázi etanolu také může skvěle připravit respirátor na opětovné použití. Jiné alkoholové dezinfekce ale nefungují, na to si dávejte pozor. Mají v sobě totiž složky, které ochranné vrstvy znehodnocují. Takto ošetřený respirátor vydrží týden až dva.

Suchý vzduch


Respirátor můžete také nechat viset v průvanu. Suchý, proudící vzduch totiž zbaví a vysuší všechny škodlivé látky a viry, pokud jej na čerstvém vzduchu necháte alespoň sedm dní. Chcete-li zvýšit ochranu a dezinfekci, postříkejte respirátor alkoholovou dezinfekcí a nechte týden odpočinout.

UV záření


Jestliže doma máte takzvané horské sluníčko a matně si pamatujete, že zabíjí bacily, stojí za to si připomenout jeho účinky. Osviťte respirátor z každé strany na 3 minuty a viry a bakterie budou vyhubeny. UVC lampa je zničí během 180 sekund v 99,9 procentech. Horským sluníčkem můžete dezinfikovat i třeba brýle, klíče nebo mobilní telefony.

Respirátor se sterilizuje sám


Co znamená, že některé respirátory se sterilizují samy? Prakticky s nimi nemusíte dělat vůbec nic. Mají totiž spolehlivou ochranu z nanovláken, které zachytí až 99,9 % virů. Respirátory s vrstvou akcelerované mědi totiž dokonce viry a bakterie samy ničí, a tak se neustále a opakovaně sterilizují. V provozu na nose vydrží až 30 hodin, což znamená přibližně týdenní jeho nosení.

Respirátor vám musí v první řadě dobře padnout. Ujistěte se, že vám nikde neodstává, ani vás nikde neškrtí. Čínské respirátory se prodávají v o něco menších velikostech, a tak našincům mohou být poměrně těsné.


  • Kuchař: Lukáš Svítil
  • Publikováno:

Kategorie: Zdraví

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Naši partneři