Zásady správného sezení, aby vás neproměnilo sedavé zaměstnání...

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Sedíte často a sedíte právě teď? Tak si zkuste stoupnout. Práce v kanceláři nevypadá nijak nebezpečně, ale zdání klame. I tady vznikají různá onemocnění, které deformují naše tělo.
Denně sedíme doma nebo v kanceláři více než osm hodin. Právě nezdravé sezení se může velmi negativně odrazit na našem těle. Jeden ze základů je také mít kvalitní monitor, stůl, židli, klávesnici, podložku pod myš a podložku pod nohy.

Pokud trpíte některým z těchto problémů, měli byste se zamyslet nad tím co změnit. Pokud těmto symptomům nebudete dlouhodobě věnovat pozornost, můžete si koledovat o dlouhodobé zdravotní problémy, které se velmi těžko dávají zpět do rovnováhy.

První symptomy:

- Bolesti a napětí v očích
- Bolesti zad
- Bolesti hlavy
- Zatuhlý krk
- Bolesti zápěstí
- Bolest sedacích svalů
- Ztuhlé nohy
- Bolest nohou
- Oteklé nohy
- Bolest kotníku

Podle statistik CSSZ nemocí pohybového ústrojí každoročně přibývá. Ze statistik vyplývá, že na prvním místě se nejčastěji umisťují problémy s páteří. Sedavé zaměstnání přináší hlavně přetížení bederní páteře, ramen, krční páteře a bolesti hlavy. Kancelářský život nám bere životní sílu, elán a celkově radost ze života.


Ráno nasedneme do auta a potom sedíme dalších osm hodin u počítače v kanceláři s nepřirozeně umělým světlem, zavřenými okny a jídlo ohříváme v mikrovlnce. Až celý tento kolotoč skočí sedneme si opět do auta a doma si sedneme k televizi. Naše tělo tím trpí a za dvacet let se může stát, že díky zablokovaným kloubům, nepříjemným bolestem páteře nevyjdeme ani schody do bytu.

Životní tempo bylo již tak rychlé a plné tlaků, že jsme se ocitli v bludném kruhu v němž se točí tlak na splácení hypoték, nedostatečný pohyb, nekvalitní jídlo, nezdravé prostředí, nehmotný svět tabulek, stres atd. Jsme z toho všeho frustrovaní.

Správná ergonomie je základ

Jakmile sedíte neustále v jedné pozici tlačíte na stále stejnou plochu meziobratlové destičky tak posléze vyhřezne do páteřního kanálu a jednostranným přetěžováním se naruší hybnost páteře. Díky nedostatku pohybu máme povolené břišní svalstvo, když sedíme tak se naše páteř sesune a deformuje se její stavba. Stačí vám pravidelně sedět, a můžete si koledovat o vyhřeznutou plotýnku. Při bolesti zad se zhoršuje fyzická kondice, snižuje produktivita a lidé jsou unavenější. Když člověk sedí 13 hodin denně u počítače, následky jednostranné pozice v sedu nevykompenzuje.

Pravidelně měňte pozici

Když sedíte 8 hodiny v předklonu dalších 8 hodin byste měli sedět v záklonu. To je jen příklad toho jak je důležité pravidelně měnit pozici sedu. Započítává se do toho i když vstanete a jdete vyhodit třeba papír. Toto doporučujeme dělat i při práci doma. Je důležité co 2 hodiny vstát, protáhnout se, trochu se projít a pak se zase vrátit k práci.

Pokud do svého života zařadíte činnosti, které jsou lidskému tělu přirozené a prospěšné velmi vám i vašim dětem pomohou. Jakýkoliv zdravý pohyb se počítá. Do svého kancelářského života byste měli zařadit jednoduchou sérii protahovacích cviků. Už za 10 minut cviků budete mít ze svého těla radost, pocítíte uvolnění a obrovský příliv energie.

Své cvičení byste si měli zvolit na míru podle vašeho zdravotního stavu nejlépe po domluvě se zkušeným fyzioterapeutem. Budete tak mít více pohybu, optimismu a rozpohybujete ztuhlé svaly. Nenapadá vás žádný cvik? Inspirujte se třeba jógou v kanceláři.

Pravidla správného sezení

Při sezení by měla být ploska plně opřená o podlahu. Pokud má někdo krátké nohy, podloží si je krabicí nebo balíky papíru.

Kolena svírají pravý úhel. Když je někdo vysoký, má nízko sedák a jeho kolena svírají menší úhel než 90 stupňů, blokuje si odtok tekutin z dolních končetin. S tím souvisí i poloha kyčelních kloubů, který by měl svírat otevřený úhel.

Při práci na klávesnici by mělo být vždy podloženo celé předloktí a zápěstí tvořit jeho pokračování. Pokud má někdo područky níž, takže je zápěstí ohnuté, hrozí vysoké riziko vzniku syndromu karpálních tunelů. Jakmile nebudete mít zápěstí podložené, přetížíte horní část trapézového svalu.

Výška monitoru je nastavena tak, že horní pohled očí lícuje s horním okrajem obrazovky. Podložka pod myš s valem by měl být další automatismus. Pokud někdo pracuje u dvou monitorů, jeden by měl být vždy dominantní, kde budete dělat hlavní část práce a na druhém pouze doplňkové činnosti. Monitor by měl být na vzdálenost natažené ruky. Čím větší monitor máte, tím se vzdálenost zvyšuje. Zjistíte to tak, že natáhnete ruku jako při stopování, a pokud vzdálenost mezi palcem a malíkem překryje monitor na výšku, je vzdálenost obrazovky optimální.

Kimchi

Kimchi


Pokud jste ještě o tomto chutném zázraku plném vitamínů a probiotik neslyšeli je na čase to změnit.


Sépiové špagety s krevetami a rajčaty

Sépiové špagety s krevetami a rajčaty


Pojďte ochutnat něco nového z italské kuchyně.


Churros s čokoládou

Churros s čokoládou


Tuto španělskou pochoutku si doslova zamilujete.


Cannelloni plněné ricottou a cuketou

Cannelloni plněné ricottou a cuketou


Plněné cannelloni je tradiční italská těstovina, která se nejčastěji plní a zapéká podobně jako lasagne.


Domácí jahodová zmrzlina

Domácí jahodová zmrzlina


Léto si bez osvěžující zmrzliny umí představit jen málokdo.


Plněné Portobello caprese

Plněné Portobello caprese


Už jste si někdy zkoušeli doma připravit velké žampiony Portobello?


Trhanec

Trhanec


Trhanec je skvělý dezert, ale také hlavní chod zvláště pro milovníky sladkých jídel.


Momo knedlíčky

Momo knedlíčky


Vypravte se doma do Himalájí s knedlíčky Momo.


Banánový chlebíček

Banánový chlebíček


Máte doma přezrálé banány a nevíte jak je zužitkovat?



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zásady správného sezení, aby vás neproměnilo sedavé zaměstnání..., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace



×