Dušené vepřové maso v mrkvi s bramborovou kaší

Moje hodnocení
20x

Tak schválně, kdo z vás má rád vepřové v mrkvi? Je možné, že vám toto jídlo nechutná od dob školní jídelny, ale věřte nám, že se dá připravit opravdu skvěle. A s takovou bramborovou kaší jde o obzvlášť výtečnou obědovou záležitost.

3 porce
120 minut
česká

Suroviny

Bramborová kaše

Postup přípravy

  1. Maso vyndejte z lednice alespoň hodinu předtím, než budete vařit. Nakrájejte ho na větší kostky. Vývar nechte na plotně ohřívat.
  2. Mrkev omyjte, oloupejte (slupky můžete schovat na vývar) a nakrájejte na slabá kolečka nebo nastrouhejte.
  3. Cibuli oloupejte a nakrájejte najemno. Maso řádně osolte a opepřete.
  4. Ideálně v litinovém hrnci rozehřejte máslo se sádlem a až bude horké, přidejte maso. Opečte ho dohněda ze všech stran a děrovanou naběračkou vyndejte do misky ven.
  5. Nechte ho stranou. Do toho samého hrnce nasypte mrkev a stáhněte plamen na střední stupeň. Restujte dozlatova a až poté přidejte cibuli.
  6. Cibule totiž karamelizuje mnohem dříve, proto je potřeba ji přidat později, aby se nespálila. Nezapomínejte základ míchat a seškrabávat napečenou zeleninu, bude se hodně přichytávat (to je ale přesně to, co vaší omáčce dodá nezaměnitelnou chuť).
  7. Až bude cibule také orestovaná do zlatohněda, přidejte maso, kmín, promíchejte a zalijte horkým vývarem tak, aby maso bylo ponořené jen do tří čtvrtin. Zbytek vývaru si nechte na později.
  8. Přiklopte pokličkou a duste velmi zlehka 60–90 minut, dokud nebude maso hezky měkké. Vývar by měl opravdu jen lehounce probublávat.
  9. Až bude masíčko krásně měkké, vyndejte ho pinzetou nebo děrovanou naběračkou a vložte do mísy. Vývar se zeleninou rozmixujte tyčovým mixérem dohladka.
  10. Maso vraťte do omáčky a prohřívejte. Pokud bude omáčka příliš hustá, zřeďte ji vývarem. Já jsem nakonec použila téměř všechen.
  11. Mezitím oloupejte mrkev a nakrájejte ji šikmo na kolečka. Rozehřejte pánev s máslem a přidejte mrkev. Orestujte ji hezky dozlatova z obou stran a přidejte do omáčky.
  12. Na středním plameni vařte přikryté pokličkou, dokud nebude mrkev hezky na skus – ani měkká, ani tvrdá.
  13. Kaše: Brambory oloupejte a nakrájejte na stejně velké kostky. Vložte je do většího hrnce, propláchněte a zalijte již vroucí vodou. Brambory si tak zachovají více vitaminu C.
  14. Přidejte lžičku soli a vařte doměkka při vyšší teplotě, zpola přikryté poklicí. Až budou brambory hotové, nevypínejte varnou desku, brambory sceďte a vraťte zpět na plotnu.
  15. Nyní s hrncem opatrně pohybujte „sem a tam“, aby se brambory rozpohybovaly a vypařila se opravdu všechna voda. Ta je totiž velkým nepřítelem bramborové kaše.
  16. Až bude voda vypařená, v rendlíku rozehřejte máslo, v druhém rendlíku ohřejte smetanu a pusťte se do ruční práce. Brambory nejdříve šťouchadlem/metlou rozmačkejte, co nejvíce to jde.
  17. Poté přilijte část másla i smetany a míchejte. Pokračujte v přilévání a míchání, dokud nebude kaše hustá podle vaší chuti. Samozřejmě můžete použít i ruční mixér nebo balónovou metlu u stolního robota.
  18. Pamatujte ale, že by se kaše neměla šlehat dlouho a vysokou rychlostí, protože by brambory pustily moc škrobu a kaše by byla jako lepidlo.
  19. Než budete kaši servírovat, ještě ji přelijte zbytkem rozpuštěného másla a přikryjte pokličkou, aby neoschla.
  20. Maso podávejte s hotovou kaší a ozdobené mikrobylinkami.

TIPY: Na tento pokrm můžete použít i hovězí – je nutné použít nějaké prorostlé – loupanou plec, kližku nebo krk. Samozřejmě budete muset i přidat čas na dušení, počítejte s 1–2 hodinami navíc.

A pokud nemáte litinový hrnec, můžete maso v hrnci dát dusit do trouby na 140 °C.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Cat & Cook

Ivana Jindřichová Cat & Cook

„Jídlo, vaření a pečení je mojí životní vášní, kterou reflektuji především na svém blogu catandcook.cz, ve svých kuchařkách a na svých sociálních sítích. Zaměřuji se především na tradiční recepty z celého světa, učím se o surovinách a různých kuchařských technikách a v zábavné formě to pak předávám svým fanouškům napříč všemi platformami,“ říká o sobě Ivka, která má dnes na kontě již 4 kuchařky, které jsou zároveň i tak trochu osobní zpovědí. Jídlo, vaření a pečení miluje od dětství, vždy byla vybíravá na kvalitní potraviny a ráda hostila své kamarády. Jejím poznávacím znamením jsou dopodrobna popsané recepty, které zvládne doopravdy každý. „Lidé mají často strach z tradičních receptů, ale díky mému podrobnému popisu je opravdu zvládnou a jsou pak nadšení a nemají strach se pustit do dalších,“ doplňuje Ivka.


Přečtěte si také

Recepty