Michal Hugo Hromas

Halászlé – maďarský rybí kotlík

Moje hodnocení
7x

Maďarské halászlé jsou ikonickým kotlíkovým receptem, který obsahuje různé druhy ryb. Nezáleží tolik na množství druhů, ale na kombinaci dravých ryb a kapra. Kromě kapra a lína proto do kotlíku přidejte také sumce, štiku, candáta, pstruha nebo okouna, a pak nepotřebujete žádnou slaninu navíc. Obvykle se v kotlíku vaří celé ryby, ale jejich vyfiletování a nakrájení na větší kousky je mnohem příjemnější k jídlu. Ze skeletů a odřezků uvařte zvlášť rybí vývar, který se postará o silnou chuť výsledné polévky či rybího guláše.

8 porcí
120 minut
maďarská

Suroviny

Postup přípravy

  1. Ryby zbavte šupin, vykrojte páteř i s kostmi, odkrojte hlavu a ocas a maso vyfiletujte. Hlavy, ocasy a páteře dejte do kotlíku. Hřbetní část filetů prořezejte nožem po třech milimetrech, abyste rozrušili hřbetní kůstky.
  2. K hlavám a skeletům přidejte bobkový list, zalijte je vodou a pozvolna vařte 1 hodinu.
  3. Mezitím nakrájejte na porce rybí filety a zeleninu – cibuli oloupejte a nakrájejte na plátky, papriky a feferonky zbavte semeníku a nakrájejte dužinu na proužky. Brambory a česnek oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Zeleninu a ryby střídavě vrstvěte do druhého kotlíku. Každou vrstvu důkladně osolte a opepřete a nechte naplněný kotlík 1 hodinu odležet.
  4. Kotlík s rybami a zeleninou umístěte na trojnožku nad oheň a přilijte do něj uvařený rybí vývar. Vařte pomalu tak dlouho, až se brambory téměř rozpadají. Halászlé nikdy nemíchejte vařečkou, aby se rybí maso nerozpadlo. Pouze občas kotlíkem zatřeste, aby se ryby nepřichytily na stěny nebo dno kotlíku.
  5. Jakmile brambory změknou, rajče nakrájejte na kostky a přidejte ho do kotlíku s rybami. Povařte zhruba 10–15 minut, osolte, opepřete a poprašte hladinu halászlé jemně mletou růžovou paprikou. Ihned podávejte.
  6. Pokud chcete, můžete skelety a hlavy ryb obrat a maso přidat do halászlé.

PRIMA TIP: Kalocská paprika pochází z maďarského městečka Kalocsa nedaleko Dunaje. Maďarsko je pěstováním a zpracováním papriky vyhlášené, ale zde sídlí i Výzkumný ústav papriky a Muzeum papriky. Dokonce tu v září pořádají Dny papriky. Kalocskou papriku seženete v Česku na farmářských trzích u maďarských stánků.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Michal Hugo Hromas

Knižní klub Michal Hugo Hromas

Obliba venkovního vaření spadá do poloviny minulého století, kdy lidé začali mít tolik volného času, že ho rádi trávili s přáteli u grilu, který obsluhoval zpravidla muž a pekl na něm maso. Grilování zdomácnělo dávno i u nás, nejnovějším světovým trendem je však vaření na otevřeném ohni. Kuchař Michal Hugo Hromas je jeho velkým fanouškem a nad plameny připravoval maso a zeleninu už v době, kdy gastronomii vládla molekulární kuchyně. Ve své první kuchařce se s vámi podělí o své osvědčené recepty na jídla zeleninová, masová, ale i sladká. Na ohni totiž upečete pečivo, velký kus masa, ryby, drobné špízy i ovoce a zeleninu. Prozradí vám také, jak oheň založit, udržovat i využít jeho potenciálu na maximum střídáním různých technik a vybavení – roštu, kotlíku, tažínu a dalších, které láskyplně nazývá „můj plechový cirkus.“ Od první do poslední stránky z knihy sálá vášeň, voní kouř a stoupá dým, takže i když venku prší, máte si co číst.

Vydalo nakladatelství Euromedia Group.


Přečtěte si také

Recepty