Jak vařit při cukrovce

Hana R.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Cukrovka, neboli diabetes, je nemoc, při které náš organizmus nedokáže udržet správnou koncentraci krevního cukru (neboli glukózy) v krvi. Tělo má nedostatek inzulínu, který snižuje hladinu cukru v krvi. Výsledkem je zvýšená koncentrace glukózy v krvi. Pokud bychom tento stav neléčili, mohlo by dojít v našem těle k nevratným poškozením některých orgánů, např. očí, ledvin, srdce a cév a dalších.

Jsou dva druhy cukrovky a to :
diabetes 1. typu, kdy je pacient je léčený inzulínem, protože jeho tělo ho má naprostý nedostatek
diabetes 2. typu, což je civilizační choroba většinou způsobená špatným životním stylem, kdy je v těle relativní nedostatek inzulínu, léčí se dietou a tabletami, pokud tato léčba nestačí, přistupuje se i k léčbě inzulínem.

Přesto při stanovení této diagnózy není naprosto potřeba propadat panice, protože při správné léčbě je riziko komplikací velmi malé. Je však třeba začít s léčbou včas, dbát pokynů lékaře a upravit či úplně změnit dosavadní životní styl co se týče pohybu a špatných stravovacích návyků. Pokud pacient trpí nadváhou, což je časté při diabetu 2. typu, je nutné podle pokynů lékaře a dietní sestry dosáhnout postupně snížení váhy.

Důležitou zásadou při dietě u cukrovky je rozdělení jídel během dne do více dávek. Další nutností je dodržování pitného režimu. Přitom musíme mít na paměti, že i tady se musíme vyhýbat slazeným nápojům. Vhodné jsou bylinkové čaje nebo ředěné ovocné šťávy. Musíme i zde počítat se sacharidovými jednotkami v nápojích a započítat je do dietního programu.


Lékaři doporučují také omezit solení (můžeme sůl nahradit vhodnými bylinkami) a vyhýbat se potravinám slazeným bílým cukrem a medem. Energii načerpáme z celozrnného pečiva a chleba, ovesných vloček apod. Můžeme konzumovat hodně zeleniny, a to hlavně v syrovém stavu. Měli bychom se vyhnout uzeným masným výrobkům a živočišným tukům vůbec. Vítané je libové maso, kuřecí a krůtí maso bez kůže. Velmi vhodné jsou ryby, ty obsahují zdravé tuky, a tak bychom je měli do dietního jídelníčku zařazovat i dvakrát týdně. Nejvhodnější tepelnou úpravou ryb je vaření v páře. S vhodnými bylinkami či zeleninou si tak můžeme připravit skvěle chutnající a zdravé jídlo. Jako přílohy jsou vhodné brambory, celozrnné těstoviny a rýže.

Také mléko můžeme zařadit do jídelníčku a s ním i netučné mléčné výrobky, jako například tvaroh, podmáslí, netučné sýry, kefír apod. I ovoce, vejce a luštěniny jsou v této dietě povoleny. Nesmíme kromě toho zapomínat, že je důležité doplňovat do našeho jídelníčku vlákninu, vitamíny a minerální látky, jejichž nedostatek by nám mohl uškodit.

Naopak tučná masa, jako jsou například kachny, husy, slanina, bůček, škvarky, jsou naprosto nevhodnými potravinami. Stejně tak uzeniny, bílé pečivo, máslo, sádlo, smetanové sýry a krémy, šlehačka, smetana.

Smažení, jako tepelnou úpravu jídla, bychom měli úplně vynechat. Vhodnější je vaření, dušení a pečení. Při pečení masa důsledně odstraňujeme tuk.

Alkohol se s cukrovkou také neslučuje. Při zvláštních příležitostech bychom se měli spokojit s jednou malou skleničkou vína.

Při úspěšné léčbě diabetu musíme změnit nejen jídelníček, ale i životní styl. Dostatek pohybu, doporučované jídlo, kontrola jeho množství a někdy i inzulín, to všechno nám hodně změní náš dosavadní život. Ale časem si na tyto změny a částečná omezení zvykneme. A díky cukrovce vlastně začneme jíst i zdravěji.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak vařit při cukrovce, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak vařit při cukrovce.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, vařit, při, cukrovce.

Kde najít informace



×