Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Svatá Barbora má svátek 4. prosince a máme ji spojenou s třešňovými větvičkami ve váze, které do Vánoc jistě vykvetou. Stará pověra nám říká, že kterým svobodným dívkám barborka vykvete, ty se v příštím roce vdají. Ostatním tvoří čerstvé jemné kvítky alespoň krásnou dekoraci na vánočních stolech. Že Barbora byla dívka, která odmítla otcem vybraného ženicha, zaslíbila se bohu a proto byla umučena k smrti, to už ví dnes jen málokdo.

Hned za ní 6. července slavíme Svatého Mikuláše. Mikulášská nadílka hodným dětem a čertí metla pro nezbedy. A anděl jako posel míru a lásky s nimi. Tuhle trojku den před tímto svátkem vídáme ve večerním čase na slavnostně osvětlených ulicích našich měst i vesnic. Strašení dětí není nic příliš pěkného, ale když se to nepřehání, užijí si tento večer děti i dospělí. Nezapomínejme, že Mikuláš byl zbožný duchovní, který pomáhal chudým a nemocným a vždy myslel především na ty druhé.

A už jsme u té třetí svaté, Lucie. Podle legendy to byla dcera z vážené a bohaté rodiny, která se jako panna zaslíbila Kristu a chtěla prožít život v mravní čistotě. Každopádně dnes nám připomíná, že už zanedlouho začne přibývat denního světla.

Podle astronomického kalendáře letošní zimní slunovrat nastane 22. prosince ve 4 hodiny 29 minut. V tuto chvíli slunce vstoupí do znamení Kozoroha, což znamená, že je den nejkratší a noc nejdelší v roce. A od tohoto dne se už dny znovu prodlužují, přibývá slunečního světla.


V této době, kdy advent pomalu končí, máme většinou už cukroví napečené, dárky zabalené, stromeček a vánoční ozdoby nachystané, protože zanedlouho, 24. prosince, začnou nejkrásnější svátky roku, Vánoce. Byt si vyzdobíme jmelím, upečeme vánočku a chystáme se na Štědrý den. Ten po celodenním půstu, abychom viděli zlaté prasátko, vrcholí štědrovečerní večeří. Někde mají smaženého kapra a bramborový salát, rybí polévku, jinde třeba řízky, smažené vinné klobásy nebo kapra na modro. Houbový kuba nebo vánoční štola také bývá leckde stálou součástí Vánoc.

Posloucháme nebo zpíváme koledy, rozsvítíme stromeček, rozdáváme si dárky, rozkrajujeme jablíčka, pouštíme po vodě skořápky ořechů, lijeme olovo, myslíme na své blízké, a také na ty, kteří už mezi námi nejsou. Ukončit tento den můžeme třeba půlnoční mší, která oslavuje narození Ježíška.

Dalšími dny jsou 25. 12. Boží hod vánoční (první svátek vánoční ) a 26.12. Svatý Štěpán (druhý svátek vánoční. Scházíme se s přáteli, se vzdálenější rodinou, užíváme si zimních procházek městem nebo zimní přírodou. Někdo tráví svátky v zasněžených horách, někdo ve slavnostně vyzdobených městech. Pro všechny jsou to ale dny odpočinku a klidu, užívání si celé rodiny, protože děti mají většinou prázdniny.

A zanedlouho nás čeká poslední den roku, Silvestr. A to je čas, kdy je třeba se se starým rokem rozloučit a přivítat rok nový, s přáním, abychom byli všichni zdraví a šťastní. Čas na novoroční předsevzetí, která dodržíme, nebo taky ne, ale budeme se o to alespoň snažit.

Klidné a radostné svátky všem.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: svatá, lucie, noci, upije,, ale, dne, nepřidá.

Kde najít informace



×