Labužníci si libují, opět je tu chřestová sezóna.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Na chřestu si pochutnávali lidé odedávna. Ve starověkém Egyptě nebo v Číně, také Řekové a Římané. A dnes je Čína největším vývozcem této delikatesy. Chřest je v kulinářském světě považován za lahůdku, které jsou přisuzovány dokonce i afrodiziakální účinky. Někteří ho dokonce nazývají elixírem mládí. Pokud jste s chřestem ještě nezačali, je nejvyšší čas zkusit ho zařadit do své kuchyně. Možná se pak budete těšit na chřestovou sezónu každý rok jako my.

Konec dubna až polovina června. To je období chřestu. Sklízí se v té době i u nás, v teplejších oblastech, hlavně na Mělnicku. V obchodech pak narazíte na tři druhy chřestu, bílý, zelený a občas i fialový. Různé barvy má chřest díky způsobu a místu jeho pěstování a liší se tedy kvalitou a chutí.

Výhodou chřestu v kuchyni je i to, že jeho příprava nevyžaduje mnoho času a není příliš složitá. Lahodnou a jemnou chuť má chřest, i když ho pouze uvaříte a přelijete máslem. Asi nejznámějším pokrmem z chřestu jsou oblíbené chřestové polévky. Ale ať ho připravíte jako delikátní přílohu, nebo se stane součástí rizota či zeleninového salátu, vždy budete překvapeni jeho jemnou a specifickou chutí.

Chřest má ale i blahodárné účinky na náš organizmus. Je močopudný, pročišťující, je i významným zdrojem vitamínu C, vitamínů skupiny B, obsahuje spoustu minerálů a stopových prvků, jako je například draslík. Příznivě ovlivňuje kožní problémy. nezanedbatelné množství vlákniny, pomáhá odstraňovat únavu a dokonce lékaři objevili jeho pozitivní vliv na odbourávání alkoholu, tudíž nám může pomoci při kocovině. Také velmi příznivě ovlivňuje naši paměť a schopnost se soustředit.


Bílý chřest je tím nejvíc ceněným chřestem. Roste v navršené hlíně, bez přísunu denního světla. Ten kvalitní není povadlý a má uzavřené hlavičky. Jeho významnými pěstiteli jsou Francouzi a Italové.

Zelený chřest, jehož barva je způsobena tím, že roste na světle, je více aromatický. kdy až trpkou pikantní příchuť. Používáme ho převážně ve studené kuchyni.

Fialový chřest roste nějakou dobu pod vrstvou hlíny, ale pak nějaký čas i na světle. Je stejně lahodný, jako chřest bílý a oba tyto druhy používáme hlavně v kuchyni teplé.

Na farmářských trzích v jeho sezóně čerstvý chřest určitě dostanete. Čerstvost bílého chřestu poznáte podle toho, že je křehký, při ohnutí praskne a na řezu není příliš zaschlý. Zelený chřest má uzavřené a nepovadlé hlavičky, je lesklý a ohnout se naopak dá.

Několik z mnoha receptů vám teď nabízíme, třeba si vyberete ten pravý a na chřestu si pochutnáte.

Chřestová polévka

Chřestová polévka


To je klasika a zde je jeden z mnoha způsobů, jak ji uvařit. Stačí vám na to půl hodiny a je to opravdu delikatesa.


Marinovaný chřest s nivou

Marinovaný chřest s nivou


Pikantní a jemná příloha k masu. Stojí za vyzkoušení.


Zelené rizoto s chřestem

Zelené rizoto s chřestem


Tak to je opravdu lahůdka. A nejen pro všechny milovníky rizota. Jen rýže, zelená zelenina, trochu vína a parmezán. Pochutnáte si.


Pečený losos s chřestem

Pečený losos s chřestem


Oblíbená, jemná ryba a zelený chřest. K tomu příhodné koření a krátký čas na pečení v troubě.


Jarní salát s chřestem

Jarní salát s chřestem


Další zdravé a celkem dietní jídlo. Čerstvá zelenina je to asi pravé, co na jaře náš organizmus potřebuje.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Labužníci si libují, opět je tu chřestová sezóna., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: labužníci, libují,, opět, chřestová, sezóna..

Kde najít informace



×