Co dělat, když si domů přinesete klíště?

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Klíšťová sezóna je již v plném proudu a rok od roku stoupá počet lidí nakažených klíšťovou encefalitidou. Výlety do přírody jsou oblíbenou záležitostí, a téměř každý někdy zažil přisáté klíště. Co vše nám hrozí, jaká je prevence a jak postupovat, při napadení klíštětem? To si shrneme v tomto článku.

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA

Největší hrozbou, kterou s sebou klíšťata přinášejí, je klíšťová encefalitida. Je to vlastně infekční virové onemocnění, zánět mozkových blan, který napadá nervový systém. U dětí může způsobovat meningitidu. Zdrojem nákazy nemusí být jen přisátá klíšťata, ale také pozření mléka z nakažených zvířat, či přenos při odstranění klíštěte někomu jinému nebo domácím mazlíčkům. Dalším onemocněním, které vám po přisátí klíštěte hrozí, je lymská borelióza. 

PREVENCE

Základem je vybrat vhodné oblečení do přírody. Dlouhé kalhoty, uzavřené boty a delší ponožky. Vhodnější je světlé oblečení, na němž jsou klíšťata lépe vidět. V přírodě bychom se měli vyhnout sezení a ležení v trávě bez podložky. Doporučuje se i použití repelentu. Na trhu existuje spousta druhů ve formě sprejů, náramků, či gelů. Při výběru dávejte pozor, aby byl repelent i proti klíšťatům. Jakmile přijdete z přírody domů, prohlédněte si celé tělo, jestli někde klíště neobjevíte. Nejčastěji se zdržují na vlhčích a teplých místech - v podpaží, intimních místech a ve vlasech. 

Vhodnou prevencí je také očkování proti klíšťové encefalitidě. A to především pro lidi, kteří žijí v rizikových oblastech, či tráví hodně času v přírodě. Infikovaná klíšťata se však již dávno nevyskytují pouze v lesích. Můžeme na ně narazit i v parcích a na loukách.

JAK SPRÁVNĚ KLÍŠTĚ VYNDAT?

Pokud se stane, že si přisáté klíště přece jen přinesete domů, je důležité udržet správný postup. V tomto případě platí, čím dříve, tím lépe. V prvních hodinách je klíště přichyceno pouze kusadly, takže ho lze odstranit mnohem snadněji. Později vytváří obal ze slin, který ho pevně přichytí a jeho vyndavání je mnohem komplikovanější. 

Nejdříve je potřeba klíště zakapat dezinfekcí - jódem, alkoholem a nechat chvíli působit. Poté ho uchopte vhodnou pinzetou a viklejte do stran, abyste nalomili pevný obal ze slin. Pak ho opatrně vyjměte směrem ven. Po vytažení místo znovu dezinfikujte.

JAK POZNAT NÁKAZU?

Po vytažení klíštěte se doporučuje několik dní sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se do dvou týdnu objeví příznaky virózy (bolest v krku, únava, bolesti hlavy), je nutné vyhledat lékaře a o klíštěti mu říct. Je možné, že se jedná o klíšťovou encefalitidu.


Je také vhodné sledovat ranku. Po tří až třiceti dnech se může objevit zarudnutí, které se zvětšuje, zatímco střed bělá. Poté celé zarudnutí vymizí. To může být známka toho, že jste nakaženi lymskou boreliózou. Někdy se toto onemocnění projeví bez zarudnutí, a to stejnými příznaky, jako chřipka. Včasné podání antibiotik nemoc vyléčí. 

ZÁVĚREM

Česká republika má nejvyšší počet nakažených klíšťovou encefalitidou v celé Evropě. Každý rok se objeví i přes půl tisíce nemocných. Proto byste neměli brát toto téma na lehkou váhu a věnovat se správné prevenci. Nikdy nevíte, kdy se nakažené klíště dostane zrovna k vám.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Co dělat, když si domů přinesete klíště?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Co dělat, když si domů přinesete klíště?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: dělat,, když, domů, přinesete, klíště?.

Kde najít informace



×