Kardamom - ájurvédská královna chuti

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Domovinou kardamomu je Indie, kde se pro tuto rostlinu používá název elettari. Pojmenování kardamon, jak je často v češtině nazýván, se považuje za nesprávné, ačkoli v angličtině je dovoleno používat jak cardamom, tak i cardamon. Je tomu tak proto, že název byl odvozen od řeckého kardamomon, které dalo vzniknout oběma podobám. Již staří Řekové a Římané znali účinky této rostliny. V 1. století jej Dioskoridés uvádí ve svém díle Herbal.

Popis rostliny
Kardamom řadíme do stejné čeledi jako zázvor, kterému se také podobá svým vzhledem. Má velký dužnatý oddenek, ze kterého vyrůstají vysoké neplodné lodyhy s dlouhými kopinatými listy. Vyznačuje se krátkými hrozny žlutých a fialových květů v úžlabí listenů. Lesklá tmavohnědá aromatická semena jsou obsažena v malých zelených tobolkách. Koření je dováženo z Indie a Dálného východu, buď jako mletá semena, nebo celé tobolky.

Účinné látky
Obsahuje silici, slizovité látky a pryskyřici, díky kterým působí proti křečím a jako tonikum trávicí soustavy a krevního oběhu.

Použití v kuchyni
Nejčastěji se využívá jako dochucovadlo do jídel a nápojů. Semínka kardamomu, která osvěžují dech, se tradičně používají jako náhražka žvýkaček. V indické kuchyni neodmyslitelně patří do kari koření a často se kombinuje i s jinými druhy, například se zázvorem, koriandrem, černým pepřem, či římským kmínem. Ochucují se jím také například indické zmrzliny, moučníky a cukroví. Po vanilce a šafránu se jedná o třetí nejdražší koření, kterému se přezdívá "královna chuti".


Léčivé účinky
Kardamom je po staletí používán v ájurvédské medicíně, kde se podává jako tonikum dýchací soustavy proti chřipce, nachlazení, kašli a zánětech dutin, dále jako stimulant krevního oběhu a pro zvýšení hladiny adrenalinu. Zmírňuje pálení žáhy, chrání žaludeční sliznici a podporuje uvolnění křečí v trávicím systému. Podporuje funkci mozku a paměti, příznivě působí na nervovou soustavu. Z jedné lžičky tobolek povařených v 250 mililitrech mléka se získává uklidňující aromatický nápoj, který se doporučuje pít před spánkem v zimních měsících. Éterický olej z kardamomu se využívá k aromaterapeutickým masážím při potížích s dýchací soustavou a k posílení imunity.

Pozor by si ale měli dávat lidé s žaludečními vředy a nemocemi žlučníku. Opatrnost se doporučuje též při těhotenství.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kardamom - ájurvédská královna chuti, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Kardamom - ájurvédská královna chuti.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: kardamom, ájurvédská, královna, chuti.

Kde najít informace



×