Tipy a triky jak nakupovat, připravit a vařit chřest

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Od dubna do konce června je chřestová sezona, a to znamená, že lze tuto skvělou zeleninu koupit v obchodech čerstvou. Čím jsou zelené a bílé výhonky tak unikátní a proč je kupovat?

Na světě existuje asi 300 druhů této vytrvalé zeleniny, od tenoučkých až po ty se silnými výhonky. V mnoha zemích platí chřest za velkou delikatesu a za nejkvalitnější je považovaná jeho bílá varianta, která je velmi populární zejména ve Francii a Belgii. U nás se o něco více prodává chřest zelený

Proč jíst chřest?

Na této zelenině je velmi sympatické, že obsahuje jen velmi málo kalorií. O to více je však nabitá vitamíny a minerály. Zejména zelená varianta chřestu je významným zdrojem vitaminu C, ale ani obsah vitamínů K, A a E není zanedbatelný. Pojídáním chřestu prospějete zejména zubům, kostem a krevnímu tlaku. Velmi pozitivní vliv má také na ledviny, močový měchýř, nervovou soustavu a dobře dělá také srdci. 

Na co si dát pozor při nákupu 

Pravidlo zní: čím čerstvější chřest, tím je chutnější. Při nákupu je proto třeba dbát na to, aby byly chřestové hlavičky zavřené. Čerstvost naznačí i tekutina, která se ukáže po lehkém naříznutí výhonku nehtem. Posledním ukazatelem je vrzavý zvuk, který by se měl ozvat jakmile budete třít výhonky o sebe. 


Příprava není věda

Chřest není zelenina, která vydrží čerstvá příliš dlouho. Ideální je zpracovat ho co nejrychleji po zakoupení. Kdo bude s jeho úpravou pár dní otálet, měl by chřest zabalit do navlhčené utěrky. Před vařením lze výhonky také na dvě hodiny namočit do studené vody, zelenina bude díky tomu o něco křupavější. 

Tenké stonky není třeba oloupat, to však neplatí pro ty silnější. Při loupání chřestu je třeba postupovat opatrně, protože jde o velmi křehkou zeleninu. Zejména jeho hlavičky jsou náchylné ke zlomení. U bílého chřestu je dobré začít s odstraňováním slupky asi dva centimetry pod hlavičkou. Konce stonků, které bývají dřevnaté, je třeba odkrojit. 

Jak chřest vařit?

K tepelné úpravě této zeleniny se prodávají speciální pařáky. I bez nich ji však lze snadno uvařit. Použít se k tomu dá například vyšší pánev, která se naplní vodou do takové výšky, aby byly výhonky ponořené. Více vody není třeba. Pak už jen stačí přidat trochu soli, lžičku másla a špetku cukru, který neutralizuje hořké látky. 

Doba varu se u chřestu liší podle druhu. U bílé varianty je to asi 15 - 20 minut, zelený chřest se vaří kratší dobu, a to 8 až 12 minut. 



Chřestová polévka

Chřestová polévka


Z chřestu lze připravit mnoho pokrmů, třeba tuto chutnou polévku.


Zapečený chřest se šunkou a rajčaty

Zapečený chřest se šunkou a rajčaty


Také zapečený chřest má mnoho fanoušků. Vyzkoušejte ho i vy!


Olivový chléb se sušenými rajčaty a chřestem

Olivový chléb se sušenými rajčaty a chřestem


Tento netradiční chléb vám dozajista zachutná. A skvěle vypadá i na řezu.


Pečený chřest s citronem, sýrem feta a pistáciemi

Pečený chřest s citronem, sýrem feta a pistáciemi


Tato zelenina se dá připravit i v troubě. Například zapečená se sýrem feta a pistáciemi jako v tomto receptu.


Zelené chřestové rizoto

Zelené chřestové rizoto


Skvělé rizoto, které má barvu jako jarní příroda. Oblíbené je zejména u vegetariánů.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Tipy a triky jak nakupovat, připravit a vařit chřest, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: tipy, triky, jak, nakupovat,, připravit, vařit, chřest.

Kde najít informace



×