článek

Jak je důležitá strava a hořčík v těhotenství?


Pestrý jídelníčekZjistila jste, že jste těhotná? Tak je na čase podívat se na jídelníček. Pokud jste se do teď stravovala..
(celý článek)

Pestrý jídelníčekZjistila jste, že jste těhotná? Tak je na čase podívat se na jídelníček. Pokud jste se do teď stravovala...


Pestrý jídelníček
Zjistila jste, že jste těhotná? Tak je na čase podívat se na jídelníček. Pokud jste se do teď stravovala zdravě, není co řešit. Pokud však hodně hřešíte a chybí ve vašem jídelníčku ovoce a zelenina, je čas na změnu. Během těhotenství prochází tělo velkými změnami a nároky na vitamíny a minerály jsou vyšší. Samozřejmě způsob stravování ovlivňuje vývoj plodu – mozek, nervovou soustavu, kosti, svaly, atd. Je dokázáno, že přejídání a nepřiměřené přibírání na váze u matky má vliv na vývoj obezity u dítěte v pozdějším věku. Takže pozor na to!
Neznamená to, že najednou začnete jíst lehká, zeleninová jídla a ke svačinám ovoce. Základem jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Bez toho se naše tělo neobejde. Jakmile něco z toho vyřadíte, mohou začít strádat některé orgány, ale i svaly a kosti a samozřejmě miminko. Takže nezapomínejte na maso, tučné ryby (tepelně zpracované), mléko a mléčné výrobky, cereálie, ovoce a zeleninu. Důležitá je kyselina listová pro správný vývoj mozku plodu a omega-3 mastné kyseliny.

A jak je to s tím hořčíkem?
V období těhotenství by žena měla mít dostatek hořčíku. Jeho spotřeba se zvyšuje hlavně v období kojení. Jak poznáte, že ho máte málo? Nejčastěji se začnou objevovat křeče do lýtek (převážně v noci), ale i záškuby očních víček. Někdy mohou přijít křeče v podobě poslíčků, avšak nedostatek může vyvolat i předčasný porod. Pokud se u vás objeví tyto příznaky, poraďte se se svým lékařem. Ten může navýšit dávku hořčíku z běžných 375mg/denně na cca 700mg/denně. Vstřebávání hořčíku napomáhají vitamíny skupiny B, naopak by se neměl kombinovat se železem.

Přirozené zdroje hořčíku
Hořčík najdeme v zelené a listové zelenině – např. v mangoldu, avokádu a špenátu, dále také v luštěninách, ořechách (mandlích), celozrnném pečivu, ovesných vločkách, banánech, dýňových semínkách a některých minerálkách – nejvhodnější je Magnesia (či Magnesia Extra, která obsahuje 312mg/l).

Špenátový koláč (quiche)

Špenátový koláč (quiche)


Doplňte hořčík špenátem! Tento slaný koláč je vynikající!


Banánový koktejl

Banánový koktejl


Banánový koktejl je vhodný k snídani i ke svačině.  • Kuchař: Dana F.
  • Publikováno:

Kategorie: Zdraví

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu jak důležitá strava hořčík těhotenství? .

Naši partneři